avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament/contract vanzare cumparare/donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament/contract vanzare cumparare/donatie?

Buna ziua.

Ingrijesc o femeie in varsta care doreste sa imi lase locuinta. Mentionez ca are nepoti din partea surorii. Va rog sa imi spuneti ce act trebuie incheiat la notar ca nimeni sa nu poata ataca acest act?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mars_on_line , utilizator 15:38, 21 Septembrie 2009
buna ziua!
trebuie sa intelegeti ca nu exista act care sa nu poata fi contestat!
dar pe de alta parte, asta nu inseamna ca oricine pretinde ceva are si castig de cauza!
Eu va recomnad sa incheiati un conatract de renta viagera prin care doamna sa isi rezerve un drept de habitatie viagera.
eu v-as recomanda sa incheiati un contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct .
uzufructul se stinge prin moartea uzufructuarului, intrucat are caracter viager si nu se transmite mostenitorilor .
si eu va recomand sa faceti rost de bani si sa faceti contract de v-c ca e cel mai sfant...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau contract de vanzare cumparare?? Florenta Matis Florenta Matis Buna seara! As dori ca prin bunavointa dvs. sa ma lamuriti intr-o problema: Daca in cazul unei persone varsnice de 76 ani, aceasta poate dispune prin ... (vezi toată discuția)
Drepturile asupra unui testament in care sunt implicati si alti membrii ai familiei ContSters215993 ContSters215993 Problema mea este urmatoarea: am grija de o batranica a carui sot a murit in urma cu 15 ani. Aceasta doreste ca dupa moartea dumneaei apartamentul sa-mi revina ... (vezi toată discuția)
Mostenire CosminTudosie CosminTudosie Familie pensionari 88 de ani cu 4 copii in ce conditii putem lasa mostenire unuia dintre copii sau unui nepot proprietatea personala pentru ingrijire excluzand ... (vezi toată discuția)