Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament/contract vanzare cumparare/donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament/contract vanzare cumparare/donatie?

Buna ziua.

Ingrijesc o femeie in varsta care doreste sa imi lase locuinta. Mentionez ca are nepoti din partea surorii. Va rog sa imi spuneti ce act trebuie incheiat la notar ca nimeni sa nu poata ataca acest act?

Multumesc.
buna ziua!
trebuie sa intelegeti ca nu exista act care sa nu poata fi contestat!
dar pe de alta parte, asta nu inseamna ca oricine pretinde ceva are si castig de cauza!
Eu va recomnad sa incheiati un conatract de renta viagera prin care doamna sa isi rezerve un drept de habitatie viagera.
eu v-as recomanda sa incheiati un contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct .
uzufructul se stinge prin moartea uzufructuarului, intrucat are caracter viager si nu se transmite mostenitorilor .
si eu va recomand sa faceti rost de bani si sa faceti contract de v-c ca e cel mai sfant...