Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare testament /mostenire,etc.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare testament /mostenire,etc.

Buna ziua

As dori un sfat daca se poate.

Mai intai am sa descriu putin situatia.
Sunt casatorita si avem impreuna cu sotul un copil. Sotul mai are dintr-o casatorie anterioara alt copil.
Impreuna cu sotul ne-am gandit sa facem urmatorul lucru, insa nu stim daca legal se poate si anume: Sa incheiem un testament sau vreun alt act prin care sa ne lasam unul altuia bunurile si ulterior cand nici unul din noi nu va mai fi totul sa ii ramana copilului ce il avem impreuna. Am dori ca, copilul nostru sa poata beneficia in totalitate de toate bunurile abia dupa ce nici unul din noi nu va mai fi din motive de siguranta, am auzit nenumarate cazuri in care copiii si-au scos parintii afara din casa dupa ce acestia au devenit proprietari.

Va rog daca aveti sfaturi despre care ar fi cea mai buna solutie.

Va multumesc
Buna ziua,

eliminarea celuilalt copil de la mostenire este aproape imposibila. El are aceleasi drepturi ca si celalalt copil.
Chiar daca ati face testamente reciproc intre dvs. si sot ( ceea ce este oricum nelegal) acestea nu si-ar produce efectul. Trebuie sa stiti ca descendentii sunt protejati prin instituirea unei institutii numita "rezervea succesorala".
Asta inseamna nici testamentul si nici donatia nu pot face ca un copil sa piarda in totalitate dreptul sau la mostenire si, intr-un final tot va dobandi o parte a acesteia.
O varianta care ar putea tine ar fi trecerea bunurilor pe un SRL infiintat pe numele copilului.

Avocat Boncu
din pacate , nu-l puteti dezmosteni pe copilul sotului .
puteti face un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau cu clauza de uzufruct viager , in favoarea copilului dvs . , al amandoura .
celalalt copil insa, va putea ataca dupa decesul dvs acest act in instanta , invocand incalcarea rezervei sale succesorale .
si va castiga !!

solutia propusa de colegul meu, sa treceti bunurile pe firma fiului dvs ., este f buna !!
acestea vor deveni bunurile sale proprii . insa , nu veti avea garantia ca in cazul deteriorarii relatiilor dintre dvs , parintii si fiul dvs, acesta nu va va interzice accesul in imobil.
costiboncu a scris:

Buna ziua,

eliminarea celuilalt copil de la mostenire este aproape imposibila. El are aceleasi drepturi ca si celalalt copil.
Chiar daca ati face testamente reciproc intre dvs. si sot ( ceea ce este oricum nelegal) acestea nu si-ar produce efectul. Trebuie sa stiti ca descendentii sunt protejati prin instituirea unei institutii numita "rezervea succesorala".
Asta inseamna nici testamentul si nici donatia nu pot face ca un copil sa piarda in totalitate dreptul sau la mostenire si, intr-un final tot va dobandi o parte a acesteia.
O varianta care ar putea tine ar fi trecerea bunurilor pe un SRL infiintat pe numele copilului.

Avocat Boncu

Ideea cu SRL-ul este foarte buna!=D>
Va multumesc pentru sfaturi. Probabil ideea cu SRL-ul este foarte buna dar copilul este inca minor si nu cred ca se poate deocamdata. Pe de alta parte bunurile nu ar deveni proprietatea firmei? Le-ar putea folosi ulterior in scop personal? Sau se poate ceva de genul: infiinteaza firma cand va deveni major, se trec bunurile pe firma, si ulterior firma vinde bunurile inapoi asociatului, adica fiului nostru. Puteti sa imi spuneti care ar fi pasii? Si care ar fi modalitatea de trecere a bunurilor pe firma? vanzare, donatie, etc.? Si atunci cred ca ar trebui platite impozite de doua ori, nu?

Va multumesc
Buna ziua,

pasii ar fi : infiintarea societatii atunci cand fiul dvs. va fi major.
Daca bunurile exista atunci ele pot fi aduse ca aport la capitalul social.
In acest moment bunurile sunt ale societii iar fiul dvs. este proprietarul firmei.
Exista si riscuri evident - firma ar putea plati impozite mai mari; dc firma va face afaceri si nu merge bine, bunurile respective pot fi vandute silit...

Avocat Boncu