Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Deces accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Deces accident rutier

In urma cu doi ani fratele meu a decedat intr-un accident rutier in Germania.Era pasager intr-o masina inmatriculata in Germania.Conform legislatiei din Romania stim ca familia are dreptul la despagubire (daune morale si cheltuieli cu inmormantarea, repatrierea etc). Ni se comunica faptul ca nu avem dreptul la despagubire deoarece se aplica legea statului german , iar acesta nu acorda daune morale rudelor celor decedati in urma accidentelor rutiere. Este corect?Nu stim ce prevede polita rca incheiata in alt stat.
Cui ar trebui sa ne adresam cu pretentii pentru despagubire in cazul acesta??Avem vreun drept?Din pacate, fratele nu ni-l mai aduce nimeni inapoi, dar ce facem cu suferinta parintilor care si-au pierdut copilul si noi fratele?
Orice raspuns ne poate fi de folos.
Va multumim!!
mai2017, utilizator
Sa va constituita parte civila in procesul civil pentru daune.
La organul de urmarire penal german. Va adresati.
Incercati sa apelati si la avocat daca nu mergeti la proces.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sincere condoleante.
Aveti dreptul la despagubire.
Puteti deschide un proces civil si in tara.
Va recomand sa va angajati un avocat specializat.
V-am trimis mesaj privat.

Alaturi de dumneavoastra,
Laszlo Bicsak