Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna

Buna,,,, as dori sa stiu cum trebuie sa procedez
In 1990 m-am angajat la Electrica Brasov, dupa 10 ani , au facut diverse firme private si fara consintamantul meu ,,,mi-au schimbat contractul de munca la firma respectiva adica SC DEVA SA, iar in contract se mentiona ca nu se vor schimba drepturile ce le-am avut la Electrica,,iar dupa inca 2 ani ne-a mutat la SC ALTUNIVERS SA ,,,dar in raport cu activitatea nu sa schimbat nimic,,, dar pe parcursul anilor ne-au taiat toate drepturile, adica majorari salariale comform electrica si suspendarea totala a dreptului referitor la consumul electric desi Electrica beneficia de acele drepturi,,, insa in anul 2014 am iesit la pensie anticipat ,iar in noiembrie 2016 am iesit la pensie de drept,fapt care am constatat ca am fost afectata la punctajul pensiei deoarece aceasta firma nu si-a mai respectat atributiile si nu beneficiez nici de cota de energie gratuita prevazuta in contractual de munca Electrica ,,,,desi toata activitatea am desfasurat-o la Electrica Brasov insa sub o alta denumire ,,adica a firmei ce si-a schimbat denumirea ,,,
As dori sa stiu daca as putea sa intentez un process impotriva Electrica Bv, pentru a-mi castiga drepturile pierdute ,,,

multumesc

Mara Radulescu
rad_mara, utilizator
rad_mara a scris:

Buna,,,, as dori sa stiu cum trebuie sa procedez
In 1990 m-am angajat la Electrica Brasov, dupa 10 ani , au facut diverse firme private si fara consintamantul meu ,,,mi-au schimbat contractul de munca la firma respectiva adica SC DEVA SA, iar in contract se mentiona ca nu se vor schimba drepturile ce le-am avut la Electrica,,iar dupa inca 2 ani ne-a mutat la SC ALTUNIVERS SA ,,,dar in raport cu activitatea nu sa schimbat nimic,,, dar pe parcursul anilor ne-au taiat toate drepturile, adica majorari salariale comform electrica si suspendarea totala a dreptului referitor la consumul electric desi Electrica beneficia de acele drepturi,,, insa in anul 2014 am iesit la pensie anticipat ,iar in noiembrie 2016 am iesit la pensie de drept,fapt care am constatat ca am fost afectata la punctajul pensiei deoarece aceasta firma nu si-a mai respectat atributiile si nu beneficiez nici de cota de energie gratuita prevazuta in contractual de munca Electrica ,,,,desi toata activitatea am desfasurat-o la Electrica Brasov insa sub o alta denumire ,,adica a firmei ce si-a schimbat denumirea ,,,
As dori sa stiu daca as putea sa intentez un process impotriva Electrica Bv, pentru a-mi castiga drepturile pierdute ,,,

multumesc

Mara Radulescu