Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Infiintare firma cu asociat unic in perioada cic?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Infiintare firma cu asociat unic in perioada cic?

Buna, sunt interesata daca pe perioada Concediului de Ingrijire Copil, in care incasez indemnizatie, am dreptul sa infiintez o firma al carei asociat unic sunt eu si ce impact are asupra indemnizatiei. Exista riscul sa ma aflu in ilegalitate?
Multumesc
Buna ziua!

Din cate stiu eu si daca nu s-a modificat nimic intre timp, da - atata timp cat nu va angajati la acea societate si nici nu stabiliti, prin actul de constituire sau prin statutul societatii, o indemnizatie pt administrator.

Numai de bine!
@shanty Multumesc mult pentru raspuns.
O zi buna
MihaelaU-I, utilizator
Mai mult de atât, în perioada de concediului de îngrijire şi creştere copil puteţi obţine venituri fără a vă fi suspendată indemnizaţia, dar într-un cuantum nu mai mare de 3000 de lei/an.
Cuantumul actual este de 3699 lei/an calendaristic.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
O zi buna