avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ulterior testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ulterior testamentului

Buna ziua ,mama a murit in 1996 , tatal meu in 1997 si a lasat in 1997 un testament unde facea legatar universal pe verisoaramea .in testament se mentioneaza ca lasa bunurile mobile si imobile care se afla la data decesului sau.mama a facut cerere in 1991 pentru 2 ha de pamant si intra in posesie in 2007 conform titlului de proprietate.Verisoara mea mai are drept dupa tata asupra acestui teren,deoarece in 1997 la data intocmirii testamentului nu se afla in posesia mamei.
Ultima modificare: Marți, 9 Mai 2017
slivneanu2001, utilizator
Cel mai recent răspuns: slivneanu2001 , utilizator 14:43, 9 Mai 2017
Tatal dvs, decedand dupa mama, este considerat mostenitor. Astfel el va mosteni, ca sot supravietuitor al mamei cota de 1/4.
Aceasta cota de 1/4 (plus alte bunuri proprii alte tatalui, daca exista), o va dobandi verisoara in baza testamentului.
Dvs va revine cota de 3/4 parti din succesiunea mamei.
Dupa mine, are dreptul la ce avea dreptul si tatal, inclusiv la a obtine punerea in posesie. Bunul era al lui sau macar dreptul din 1997.
Si ulterior daca fratele mamei a mai cerut niste pamanturi in 2005 si a fost pus in posesie si aceea parte o impart cu ea?Multumesc anticipat pentru raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament cu legatar universal slivneanu2001 slivneanu2001 Buna ziua am si eu o intrebare pentru care va multumesc anticipat pentru raspuns.In 1997 vara mea care a fost legatar universal in testamentul lasat de tatal ... (vezi toată discuția)
Incetare efect testament slivneanu2001 slivneanu2001 Buna ziua in 1997 tatal meu a lasat un testament autentic unde scrie ca eu ca fiica am rezerva descendentului si ca o instituie pe verisoara mea legatar ... (vezi toată discuția)
Dosar civil slivneanu2001 slivneanu2001 Buna seara as dori sa va intreb daca ati putea sa ma reprezentati in 2 procese civile si unul cred de latura penala : 1, as dori deoarece au aparut ... (vezi toată discuția)