Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ulterior testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ulterior testamentului

Buna ziua ,mama a murit in 1996 , tatal meu in 1997 si a lasat in 1997 un testament unde facea legatar universal pe verisoaramea .in testament se mentioneaza ca lasa bunurile mobile si imobile care se afla la data decesului sau.mama a facut cerere in 1991 pentru 2 ha de pamant si intra in posesie in 2007 conform titlului de proprietate.Verisoara mea mai are drept dupa tata asupra acestui teren,deoarece in 1997 la data intocmirii testamentului nu se afla in posesia mamei.
slivneanu2001, utilizator
Tatal dvs, decedand dupa mama, este considerat mostenitor. Astfel el va mosteni, ca sot supravietuitor al mamei cota de 1/4.
Aceasta cota de 1/4 (plus alte bunuri proprii alte tatalui, daca exista), o va dobandi verisoara in baza testamentului.
Dvs va revine cota de 3/4 parti din succesiunea mamei.
Dupa mine, are dreptul la ce avea dreptul si tatal, inclusiv la a obtine punerea in posesie. Bunul era al lui sau macar dreptul din 1997.
Si ulterior daca fratele mamei a mai cerut niste pamanturi in 2005 si a fost pus in posesie si aceea parte o impart cu ea?Multumesc anticipat pentru raspuns .