Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Procedura Debransare Termoficare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Procedura Debransare Termoficare

Buna ziua,
Doresc sa imi montez centrala termica in ap. Am fost la termoficare pentru instiintare si mi s-a comunicat faptul ca trebuie platita o "taxa" de aprox 600 lei pentru debransare. Intrebarile mele sunt:

-este legala sau un abuz aceasta taxa? de ce sa platesc un serviciu care nu il mai folosesc?

-eu ca pf nu am contract direct cu furnizorul, doar asociatia de proprietari, atunci de ce nu pot sa fac debransarea cu echipa de instalatori ai centralei si sa nu mai platesc la termoficare?

Mentionez ca: am proiect de gaze, instalatia in bloc este golita, am auzit si de povesti horor precum "termoficarea" are subcontractori care sudeaza de`a lela si iarna te trezesti cu inundatie de la tevile taiate.

Va multumesc frumos.

Este diferenta semnificativa intre taxa debransare si c/v furnizare utilitati
Exista procedura legala de urmat in cazul solicitarii debransarii de la sistemul centralizat de furnizare utiliotati-in cvazul imobilelor de locuit in comun
Aveti acordul scris din partea adunarii generale a proprietarilor imobilului ?