Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbrare insuficientă- consecinte in cazul neplatii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbrare insuficientă- consecinte in cazul neplatii diferentei solicitate

Buna ziua!
Discutam despre o succesiune care este la al 6-lea termen.
Judecatorul a stabilit ca timbrarea nu a fost facuta pe toata masa partajabila si a cerut o suma de bani pentru o noua timbrare(in termenul 3).
Daca reclamantul nu timbreaza, atunci se anuleaza procesul?
Mentionez ca reclamantul a cerut ca renunta la proces din lipsa de bani(in termenul 5).
Va multumesc!
Buna ziua,

Conform art. 197 din Codul de procedura civila Netimbrarea sau timbrarea insuficientă atrage anularea cererii de chemare în judecată, în condiţiile legii.

Pe cale de consecinta legea nu face nici o distinctie intre netimbrare si timbrare insuficienta efectul fiind identic si anume anularea cererii de chemare in judecata.

Cu toate acestea daca actiunea are mai multe capete de cerere cu finalitate diferită, taxa judiciară de timbru se datorează pentru fiecare capăt de cerere în parte.

Daca au fost timbrate doar o parte din capetele de cerere, acţiunea va fi anulată în parte, numai pentru acele capete de cerere pentru care nu a fost achitată taxa judiciară de timbru.

multumesc,
Cristea Adrian Cabinet de Avocat, Avocat