Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare imobil fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare imobil fara autorizatie

Buna ziua, am cumparat un imobil in anul 2006 cu o schita cadastrala cu o suprafata construita de 76.26 mp la care am facut modificari de extindere fara autorizatie si m-am extins cu aproximativ 2.74 mp in urma noii schite cadastrale care a fost si intabulata ulterior. In Dec. anul 2015 un "prieten " mi-a facut o reclamatie la isc ca am construit fara autorizatie iar acestia m-au amendat si mi-au dat masuri sa intru in legalitate (autorizatie de constructie sau aducerea la starea initiala a constructiei). Intrbarea mea este cum sa ma apar in instanta, dupa parerea mea pot merge pe varianta noului cadastru intabulat in carte funciara care certifica anul constructiei 1946 sau pe varianta modificarilor aduse constructiei in anul 2006.
~ Conținut șters la cerere ~
Dar totusi eu am cadastru si intabulare in cartea funciara care include si modificarile facute in anul 2006. Daca eu vand acum imobilul in actele de vanzare cumparare ar aparea noul cadastru nu?