avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data adeverinta concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data adeverinta concediu medical

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie.

In data de 02.05.2017 m-am imbolnavit. Mi-am sunat doctora de familie pentru o programare. Am discutat sa ma prezint in ziua urmatoare, in 03.05.2017 pentru consult, dar intre timp sa imi sun angajatorul si sa ii cer adeverinta care sa ateste cate zile de concediu medical am avut in ultimele 12 luni pana in ziua respectiva, adica in 02.05.2017.

Am facut asta, am fost a doua zi la consult, medicul de familie mi-a recomandat concediu medical pe toata saptamana, dar nu mi-a dat concediul medical pana nu ii aduc adeverinta. Ok.

Luni, 08.05.2017 am luat adeverinta de la firma, pe care scrie:

"Numarul de zile de concediu medical de care persoana asigurata a beneficiat, de la data angajarii, este de 4 zile, pana la data de 02/05/2017, aferente fiecarei afectiuni in parte, dupa cum urmeaza" (si micul tabel de jos).

M-am dus la medicul de familie cu adeverinta, care mi-a fost refuzata, pentru ca pe foaia respectiva, sus scrie:

Nr. de inregistrare 863 ... data 05.05.2017.

Lucrez la o companie multinationala. Adeverintele de genul acesta se elibereaza in 2-3 zile lucratoare.

Pana la urma, nu inteleg. daca adeverinta are valabilitate 30 de zile de la data emiterii. Eu am cerut concediu medical din data de 02.05.2017, si adeverinta atesta ca am avut X zile de concediu pana la data de 02.05.2017 DOAR CA este eliberata la 05.05.2017... ce problema este?

Ma pune doctora sa iau alta adeverinta pe care sus in dreapta sa scrie 02.05.2017... are dreptate?

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Concediu medical norocel1 norocel1 conform OUG158/2005,asiguratii beneficaza de 90 de zile de concediu medical pentru incapacitate temporara de munca,in decurs de 12 luni,incpand cu prima zi de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical simgab simgab Buna ziua Datorita profesiei extrem de stresante si galagioase, din noiembire anul trecut am adus la cunostinta medicului de familie ca imi este foarte rau(nu ... (vezi toată discuția)
Durata concediu medical de la medicul de familie camelia20100 camelia20100 buna ziua.eu lucrez la o firma unde se lucra in felul urmator:2 zile pe unu,2 zile pe 2 si 2 zile pe schimbul 3 #-o si urmatoarele 2 zile libere asta depinde ... (vezi toată discuția)