Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin culpa exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin culpa exclusiva

Buna seara si imi cer scuze ca va deranjez cu o intrebare:

Sunt despartita de sotul meu de mai bine de doi ani, detin certificatul de divort, si nu am ajuns la nici o intelegere amiabila. Sotul meu a parasit domiciliul si nu a dorit sa facem copii. Exista posibilitatea sa divortez prin culpa exclusiva?
Pot folosi documente: acte de inchiriere, prin care sa demonstrez ca sunt separata locativ de sot? Sau este nevoie de martori?
Si cum pot demonstra ca nu a dorit sa facem copii? Este nevoie de martori?
Nu avem copii minori si nici bunuri comune de impartit.
Va rog sa ma ajutati. Este nevoie de avocat si daca da, ar trebui sa ma prezint la prima sedinta si la mediere?

Multumesc anticipat.
Cred ca aveti certificatul de casatorie, nu de divort..
De ce culpa lui exclusiva, ca nu a vrut sa aiba copii?
Medierea nu e si nici nu a fost obligatorie.
De prezentat in instanta , trebuie sa va prezentati nu numai la prima infatisare, ci la toate.
Sotul nu vrea sa divorteze ?

Sotul nu vrea sa se reintoarca la familie si a parasit domiciliu. In august facem trei ani de cand suntem separati in fapt. Cum ma sfatuiti sa procedez in acest sens?
Buna seara,
Puteti sa solicitati divortul in instanta in temeiul art. art. 373 alin. 1 lit. c Cod Civil care spune:
Art. 373 cod civil.
Motive de divorţ
Divorţul poate avea loc:
c) la cererea unuia dintre soţi, după o separare în fapt care a durat cel puţin 2 ani;

Daca sunteti in Romania TREBUIE sa depuneti personal cererea si sa fiti prezenta la TOATE sedintele de judecata.
Daca Nu sunteti in ROMANIA va trebui sa formulati, fie prin ambasada Romaniei, fie prin consulatul romaniei fie printr-un NOTAR din tara unde4 va aflati o PROCURA SPECIALA de reprezentare in divort. PROCURA poate sa fie si pentru un avocat.
Cum constat ca nu aveti cunostinte de drept ar fi bine sa solicitati ajutorul cuiva care se pricepe si are cunostinte reala, nu drept invatat de pe forumuri.
In afara de proba cu inscrisuri trebuie ca separarea in fapt sa o puteti dovedi si cu un martor.
ATENTIE, nu e cazul medierii, aceasta prevedere legala a fost scoasa din codul de procedura de ceva timp.
Nu e cazul sa solicitati divort din vina exclusiva ca nu va ajuta la nimic. Nu aveti copii care sa va ceara sa vada de ce ati divortat. Poate doar ca sa va mangaie propriul orgoliu.
Inteleg ca dvs vreti divortul, el nu vrea sa divorteze ?
Nu il puteti obliga sa se intoarca si sa continue casnicia daca nu vrea.
Ce motive aveti sa cereti divortul din culpa lui exclusiva ?
Ori va intelegeti pt un divort prin acord, ori cereti divortul din culpa comuna. F putin probabil ca instanta sa hotarasca ca e numai culpa lui.

Puteti sa solicitati divortul in instanta in temeiul art. art. 373 alin. 1 lit. c Cod Civil care spune:
Art. 373 cod civil.
Motive de divorţ
Divorţul poate avea loc:
c) la cererea unuia dintre soţi, după o separare în fapt care a durat cel puţin 2 ani;

Asta cereti numai daca vreti sa se desfaca casatoria din culpa exclusiva.. a dvs.
Bună ziua. Trebuie sa cunoașteți adresa unde locuiește acum soțul pt a putea fi citat. Medierea nu mai este obligatorie. În procesele de divort este obligatorie prezenta reclamantului.