avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume

Buna ziua,
Sunt interesata sa aflu daca pt schimbarea numelui pe cale administrativa, in cazul unui minor care in urma divortului a fost incredintat spre crestere si educare mamei, este obligatoriu acordul tatalui.
Mentionez urmatoarele:
- copilul are 11 ani; după divorț, produs pe cand copilul avea 1 an, tatăl nu s-a implicat absolut deloc în cresterea/educatia sa. A platit insa, lunar, pensia de intretinere;
- copilul isi doreste schimbarea numelui (să poarte numele mamei si a fratelui mai mare).
Cel mai recent răspuns: moninegrea , utilizator 18:52, 12 Mai 2017
Buna ziua,
Trebuie acordul tatalui.
Bună ziua,

Da, se poate cere schimbarea numelui.

Conform OG 41 2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, art 4

(3) Sunt de asemenea considerate justificate și cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:

f) când părinții au divorțat, iar copiii încredințați spre creștere și educare unuia dintre părinți, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia.


Succes,
Fara acordul tatalui, pana la varsta de 18 ani a copilului, nu veti putea face absolut nimic.
Multumesc. In cazul de fata copilul are 11 ani. E luata in considerare cererea lui???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbat nume simonafln simonafln Buna ziua! M-am informat despre schimbatul numelui, teoretic, as pute face, dar vreau si o parere. Am 25 ani, parintii mei au divortat cand eu aveam 7 ani, ... (vezi toată discuția)
Divort BDia BDia Buna ziua, ce trebuie sa fac in cazul divortului cu un minor, cand tatal acestuia este de acord cu divortul si cu incredintarea copilului mamei, dar solicita ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil minor carmenspiridon carmenspiridon Buna ziua Care sunt pasii pentru schimbarea numelui copilului minor? Precizez ca parinti nu sunt casatoriti, copilul poarta numele de familie al ... (vezi toată discuția)