Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CONTRACT DE ARENDA AGRICOLA REZILIAT
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CONTRACT DE ARENDA AGRICOLA REZILIAT

Conform contractului de arenda incheiat in forma autentificata pentru o perioada de 5 ani, arendasul a notificat arendatorului, numai dupa 2 ani, faptul ca renunta la arenda. Termenul de reziliere este cf contractului cel mai tarziu data de 30 septembrie.
Un alt arendas doreste sa arendeze terenul agricol dar vechiul arendas are cultivat porumb si nu-l va putea recolta pana la 30 octombrie. Noul arendas doreste sa are terenul incepand cu 1 octombrie si sa semene grau dar terenul nu este inca liber pentru aratura.
In acest caz noul arendas renunta la arenda iar arendasul ramane cu terenul timp de un an fara a/l putea da cuiva in arenda.
Exista o cale juridica de a-l obliga pe arendas sa il despagubeasca pe arendator fiind vorba de 20 ha. teren agricol ?
o actinue in pretentii, privind daune, daca se poate sa se demonstreze pertinent toate pierderile.
Depinde foarte mult ce scrie si in contractul de arenda la incetarea contractului ce efecte juridice sunt. Daca de ex scrie ca mai devreme de 4 ani nu se poate notifica celeilalte parti incetarea contractului acest lucru conducand la daune interese atunci puteti invoca actiunea in pretentii.
studiaza cu atentie toate clauzele din contract.in functie de acestea poti formula actiune in instanta.