Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea orelor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea orelor de munca

Buna ziua, am o intrebare la care nu am gasit raspuns. Doctorul de familie mi-a dat o adeverinta din care reiese ca nu am voie sa fac efort fizic, precizez ca sunt insarcinata. Am anuntat la munca si mi sa spus ca e posibil sa imi reduca orele de munca deoarece nu pot indeplini toate cerintele. Intrebarea mea este: daca mi se reduc orele de munca, mi se scade si salariul? Daca ma puteti ajuta, va multumesc !
OUG 96/2003
art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

Asadar, aveti dreptul la reducerea timpului de lucru cu o patrime, cu mentinerea integrala a veniturilor salariale.
Multumesc pentru ajutor