avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greseala de editare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greseala de editare

Buna ziua
Intr-o decizie de incerare cu art 55 lit b la data incerari s-a trecut in mod eronat anul 2010 in loc de 2012. Decizia a fost inregistrata cu nr din 2012 si in revisal data a fost trecuta corect.
Care sunt consecintele juridice ale acestei erori?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:05, 14 Mai 2017
Se face o decizie de corectare a erorii materiale.
Ce este credit anul incetarii sau al emiterii?
Ce este gresit anul incetarii sau al emiterii?
Multumesc
In exemplarul arhivat eroarea a fost corectata: text taiat scri sus text corect si semnatura langa
Intrebarea era legat de exemplarul dat fostului angajat. E corect ca orice actiune e acum prescrisa si ca acea eroare nu mai poate duce la nici o actiune?
Daca este gresit anul incetarii, atunci a produs / produce efecte juridice .

Detineti si adeverinta de vechime pentru acea perioada?

Alte discuții în legătură

Care e modalitatea de incetare a contractului de munca prin acordul partilor si ce formular trebuie completat de catre angajator? aly_yoana aly_yoana Care e modalitatea de incetare a contractului de munca prin acordul partilor si ce formular trebuie completat de catre angajator? Va rog sa detaliati. (vezi toată discuția)
Cartea de munca brg brg am primit cartea de munca acasa de la fostul angajator si vad ca perioada de preaviz nu i trecuta ,se poate? si ce trebuie sa fac acum cu aceasta carte? ... (vezi toată discuția)
Model adeverinta de incetare a contractului de munca nedeterminat Richi Richi Firma la care lucrez se pare ca nu mai poate sa-si urmeze cursul iar eu am fost anuntata ca .....asta e, o sa ne despartim pe criterii de imposibilitate de ... (vezi toată discuția)