Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanzi, penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanzi, penalitati de intarziere

Buna ziua,
La un contract de inchiriere a unui spatiu intre 2 societati comerciale care este (daca exista) valoarea legala a dobanzilor de intarziere pe care Locatorul o poate cere Locatarului?
Exista undeva stabilit un plafon maxim sau este cumva reglementat? Intr-o lege sau ordonanta sau ceva...?
Sau totul ramane o chestiune de bun-simt sau camatarie.
Deasemenea daca exista o reglementare despre termenele de intarziere.
De ex.: „Daca Locatarul intarzie cu plata chiriei timp de 5 zile, se reziliaza contractul si trebuie sa elibereze spatiul in termen de alte 5 zile...“
Intr-un contract de inchiriere ce rol are garantia daca trebuie sa platesti penalitati camataresti la intarzieri si/sau sa eliberezi spatiul rapid.
Multumesc.
sovis44, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~