Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Actionare in instanta presedinte si comitet ai ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Actionare in instanta presedinte si comitet ai asociatiei proprietari

Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie:
Suntem mai multi proprietari membri ai asoc de proprietari nemultumiti de activitatea presedintelui si a comitetului asoc.de proprietari,de lipsa de transoarenta a cheltuielilie si modul de calcul la intretinere,de modul de incheiere a contractelor de inchiriere a spatiilicomerciale aflate in spatiul comun al blocului etc.
Am facut solicitari in conformitate cu art 10 din legea 230/2007 prin care am cerut lamuriri asupra cotelor la intretinere,insa raspunsurile mult intarziate nu au lamurit deloc situatia.Am solicitat si sprijinul politiei, dar se pare ca nu e de competenta lor. Adunarea generala nu s a organizat anual, iar cand s a organizat nu a rezolvat in niciun fel nemultumirile proprietarilor. In primarie nu mai exista departamentul responsabil de asoc de proprietari si ca atare singura modalitate de rezolvare a problemelor se pare ca e actionarea in instanta a presedintelui si membrilor comitetului.

Va rog sa ma lamuriti ce document ar trebui sa redactam si unde sa- l depunem pt a avea speranta ca presedintele si membrii comitetului vor fi trasi la raspundere.
Dorim de asemenea sa se faca un
control financiar contabil,o verificare a legalitatii contractelor incheiate.

Cu multumiri
Politia nu detine competente in solutionarea anumitor dispute/litigii de la nivelul asociatiilor de proprietari generate de diferende de opinie intre proprietari si reprezentantii alesi de catre acestia sa le reprezinte interesele
Nu inseamna ca daca presedintele de asociatie nu se achita de obligatiile disp art 10 L nr 230/2007 impotriva acestuia se poate suspecta savarsirea de fapte cu intentie care eventual sa atraga sanctionarea acestuia
Adunarea generala a membrilor asociatiei de proprietari ,legal se convoaca anual,in primul trimestru
Chiar daca reprezentantii asociatiei de proprietari nu au interesul sa convoace adunare generala,dispozitiile in vigoare prevad concret ca adunarea generala poate fi convocata pentru orice situatie speciala prin votul a minimum 20% dintre proprietari
Atentie sporita cu eventuala actionare in iinstanta a presedintelui si a memebrilor comitetului executiv
Studiati responsabil dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari sau apelati la persoana specializata care va poate lamuri daca aveti sanse in instanta sa obtineti hotarare favorabila ,avand in vedere inclusiv invocarea de calitate procesuala a presedintelui si a membrilor comitetului executiv
P|resedintele de asociatie a fost ales de catre votul majoritatii participantilor la adunarea generala
Acel cetatean nu s-a nascut presedinte de asociatie,a fost ales provizoriu-pe considerentul de incredere intre vecini ca poate exercita anumite responsabilitati
Constatati ca persoana nu se achita,nu exercita cu respect si cu buna credinta obligatiile legal prevazute ,dv ca proprietari reprezentati majoritatea care l-ati ales pe presedinte si daca sunteti nemultumiti de prestatia acestuia il puteti demite din functie
Nu se implica politia in bucataria asociatiei de proprietari sa desparta firul in 4 pentru disputele intre proprietari,presedinte si comitetul executiv
Chiar daca serviciul din primarie nu mai activeaza,puteti proba eventuale incalcari ale dispozitiilor in vigoare,contractand in nume personal expertiza financiar contabila prin expert CECCAR
Daca expertul contabil concluzioneaza ca au fost incalcate dispozitii in vigoare,daca se constata existenta de prejudiciu financiar,atunci puteti sesiza oficial unitatea teritoriala a ministerului public=parchetul
Nu va hazardati sa demarati actiune in instanta daca nu detineti probe concludente impotriva presedintelui si a membrilor comitetului executiv
Nu omiteti aspectul esential privitor la calitatea procesuala a acestora
Multumesc pentru raspuns. Puteti sa detaliati un pic in ce consta, ce reprezinta in fapt "calitatea procesuala a presedintelui"?
Mentionez faptul ca presedintele este si unul membrii comitetului si ca am aflat de curand ca nu e proprietar al vreunui imobil din bloc,ci doar locatar (avem document in acest sens),lucru nestiut la momentul alegerii lui ca presedinte.De asemenea, exista somatie de la politie pt faptul ca nu a convocat adunarea generala anuala. In aceste conditii ce ramane de facut?
Multumesc
Convocati dumneavoastra adunarea generala in care alegeti alt presedinte.
Majoritatea proprietarilor sunt in varsta sau au inchiriat apartamentele si nu constientizeaza problemele.Astfel nu partcipa la sedinte, ci se lasa imputerniciti de presedinte si ceilalti membri ai comitetului care nu au serviciu si au timp suficient la dispozitie sa bata la usile varstnicilor.