avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau vanzare cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau vanzare cumparare?

buna seara ! as dori sa stiu ce pot face pentru a putea fi la unica mostenitoare de casa parinteasca .suntem doua surori ,sora mea in ziua de astazi este de acord ca eu sa raman in casa (parintii nostri sunt in viata)as dori sa reformez casa ,dar inainte de asta vreau sa am siguranta ca in ziua de maine sora mea nu poate sa reclame drepturile la mostenire .trebuie sa semneze sora mea ca renunta la drepturi?e mai bine un contract de vanzare-cumparare ?cum se poate pune casa pe numele meu fara sa poata interveni sora mea? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 12:42, 22 Septembrie 2009
Solutia ideala este un contract de vanzare cumparare autentificat notarial.
Daca sora dvs este de acord va avantajeaza in plus si o declaratie din partea ei ca este de acord cu tranzactia si ca intelege ca , in cazul decesului parintilor dvs , sa nu atace actul de vanzare-cumparare , chiar daca i-ar micsora in vreun fel rezerva succesorala.B-)
Buna ziua!
-puteti incheia fie un contract de vanzare cumparare cu parintii dvs, fie un contract de vanzare cumparare prin care parintii isi rezerva un dr de uzufruct. In acest caz se impune o declaratie din partea sorei dvs in care sa fie de acord cu instrainarea, intrucat vanzare cumparare cu rezerva uzufructului este prezumata a fi donatie. aceasta este una din exceptiile in care se accepta asa numitele pacte asupra unei succesiuni nedeschise.
ioana_cristea a scris:

Buna ziua!
-puteti incheia fie un contract de vanzare cumparare cu parintii dvs, fie un contract de vanzare cumparare prin care parintii isi rezerva un dr de uzufruct. In acest caz se impune o declaratie din partea sorei dvs in care sa fie de acord cu instrainarea, intrucat vanzare cumparare cu rezerva uzufructului este prezumata a fi donatie. aceasta este una din exceptiile in care se accepta asa numitele pacte asupra unei succesiuni nedeschise.


Nu cred ca semnarea de catre celalalt descendent a actului de v/c cu rezerva uzufructului este un pact asupra unei succesiuni viitoare. Semnarea actului echivaleaza cu recunosterea facuta de celalalt descendent privind plata pretului stabilit si implicit cu inlaturarea prezumtiei de gratuitate instituita de art.845 C.civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare - cumparare Georgi_eu Georgi_eu Buna seara! Poveste mea este urmatoarea: bunica mea are o casa la tara.Ea are 2 fete(pe mama si matusa mea). Bunica vrea sa faca act de vanzare -cumparare ... (vezi toată discuția)
Succesiune liluca liluca Buna ziua, Socrul meu a decedat anul acesta, soacra mea traieste si urmeaza sa faca succesiunea,are doi copii respectiv pe sotul meu si inca o fata,locuieste ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare -cumparare poate fi atacat?  Dutu Marius Dutu Marius Buna seara, Am o intrebare. Parinti mei vor sa-mi faca acte pe apartamentul in care locuiesc. Intrebarea este : Ce contract trebuie sa fac , ca fratii mei ... (vezi toată discuția)