Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare societate ca prelucreaza date cu caracter ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare societate ca prelucreaza date cu caracter personal

Buna ziua,
O societate care are aproximativ 300 de salariati trebuie sa se inregistre undeva ca prelucreaza date cu caracter personal avand in vedere ca la dosarul personal al fiecarui salariat exista o copie dupa cartea de identitate si datele din cartea de identitate se trec in contractul individual de munca si in Revisal? Sau o decizie interna in acest sens este suficienta?
Potrivit Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, angajatorilor și prestatorilor de servicii nu le revine obligația de a notifica Autoritatea de supraveghere pentru operațiunile pe care le efectuează asupra datelor cu caracter personal în vederea transmiterii și completării Registrului general de evidență a salariaților.
[ link extern ]
Va multumesc