Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lumini de zi-Tagfahrlicht
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lumini de zi-Tagfahrlicht

Buna ziua,
Conform codului rutier pe timp de zi pe drumurile...trebuie sa circuli avand lumina de drum aprinsa.
Cam de prin 2008-2009 constructorii de automobile au dotat masinile cu aceasta Tagfahrlicht-lumina pentru conducerea de zi. Constructiv sunt 2 faruri amplasate in bara din fata, asemanatoare cu reflectoarele de ceata dar diferite de acestea.In partea din spate a masinii nu se aprinde nimic.
La vest de noi aceste lumini sunt acceptate. La noi am intalnit pareri diferite.
Sunt aceste lumini acceptate si la noi ca fiind "lumina de intalnire" din codul rutier?
Daca autovehiculul este echipat cu faruri diurne de catre producator, nu montat de utilizatorul autovehiculului, nu mai este necesara aprinderea farurilor la circulatia pe drumurile nationale si europene.
Problema farurilor diurne era si cred ca mai este reglementata de un regulament al Comunitatii Europene.
ing. Ioan Ciobanu
Asa stiu si eu. Intrebare: Cum facem sa afle si agentii de circulatie? macar 90 %.