Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectie Tva - an 2015
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectie Tva - an 2015

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o speta. In urma unui punctaj intre fisa platitor de la Anaf , deconturile de Tva , jurnalul de vanzari si pe de alta parte balanta pe 4427, am constatat (soc.aplicand sistemul de TVA la incasare si de punere decont la trimestru din 2015) diferente intre:
-jurnal vanzari
-4427
-total incasari trim.
mai ales la inceputul anului 2016 cand am avut incasari cu TVA de 24 %, adica in jurnal nu se regaseste TVA-ul aferent acelui tva. La luna iunie s-a depus bilant. Intrebarea mea este cum pot sa refac jurnalele de vanzari in aceste conditii ca sa pot depune corectie pe d300?
Spe ca m-am facut destul de explicita si va multumesc anticipat!
foarte greu se accepta corectie pe 300...
faceti corectiile, inregistrati corectiile in luna curenta si le declarati in 300 la regularizari.
Sa aveti clar in spate un desfasurator cat mai "dezvoltat" al acestor corectii..
Problema nu este asta, ca pot sa fac coretii la 300, problema este cum ma intorc in 2015 sa refac jurnalul de vanzari? Pt ca aici este dereglarea. Inca o data spun ca asplic sistemul de tva la incadare. Multumesc inca o data!