avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plangere neplata pensie de intretinere - copii chemati ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plangere neplata pensie de intretinere - copii chemati la politie

Buna ziua,
In urma cu 2 luni am depus plangere penala la politie impotriva fostului sot, pt neplata pensiei alimentare. Ieri m-a sunat un domn politist si mi-a spus ca va trebui sa ma prezint cu copiii la sediu pentru a fi audiati, intrucat au implinit 14 ani!!! Si ca daca n-am avocat (n-am!), va solicita el unul din oficiu.
Nu inteleg de ce sunt implicati copiii in aceasta poveste! Ce pot ei declara, util pt acest caz, incat sa fie necesar sa-i supun unui asemenea stres? Peste o luna au examen de admitere la liceu si nu cred ca au nevoie de presiune suplimentara.Sa fie clar: n-am nimic de ascuns, iar copiii au fost de acord cu demersul meu, chiar ei m-au indemnat sa depun plangerea, insa daca vor trebui sa dea declaratii - cu siguranta deranjante pentru tatal lor, cu el de fata, nu cred ca se vor simti deloc confortabil. Pana la urma, bun sau rau, e parintele lor si decat sa sufere ei, mai bine renunt la plangere.
Intrebarile mele sunt: chiar trebuie sa duc copiii la audiere? Si daca da, pot fi si eu de fata sau daca nu eu, pot chema un psiholog?
Multumesc anticipat.


Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2017
d12d, utilizator
Anchetatorul are dreptul de a audia minorii deoarece are dreptul de a face ancheta si se impune a se lamuri cauza penala sub toate aspectele.
Ancheta nu se desfasoara cum vreti dvs.
Sigur ca are dreptul, daca cauza are legatura cu minorii! Neplata pensiei de intretinere stabilita printr-o hotarare judecatoreasca are legatura cu 2 aspecte: primul, daca parintele, care datoreaza intretinere, are venituri, al doilea, daca parintele are motive obiective pentru care nu a platit, sau s-a sustras platii datorate, cu rea-credinta. Nicio legatura cu minorul. Lui doar i se datoreaza intretinere si chestiune asta a fost stabilita conform veniturilor celui care datoreaza intretinere, nu conform opiniei minorului. Deci, tov militian bate campii in numitul stat de drept.
Sunt in asentimentul doamnei PS, pensia se datoreaza copiilor insa acestia nu au de ce sa fie implicati in asemenea proceduri, este aberant. Sau poate sa fie o noua medotda de demoralizare a mamelor pentru a nu merge mai departe cu plangerile. Sau e posibil ca stimabilul tatic sa fi mintit ca a dat banii direct copiilor.
Cel mai indicat ar fi sa cereti sprijinul unui avocat si apoi sa faceti plangere la DGASPC pentru a incepe sa monitorizeze modul in care autoritatile inteleg sa faca o ancheta.
O ancheta completa presupune administrarea unui probatoriu complex si nu asa in 2 peri.
Fiecare caz in parte are particularitatea sa si acest lucru oamenii nu il inteleg adesea...
Oamenii cred ca simpla neplata arunca dupa gratii un om fara a mai conta nimic...
In realitate se impune a se administra un probatoriu din care sa rezulte dincolo de orice dubiu vinovatia unei persoane asupra careia planeaza o acuzatie penala.

Este una din infractiunile la care se aloca mare atentie din partea organelor de urmarire penala si fara dovezi certe si administrarea unui probatoriu solid care sa dovedeasca vinovatia persoanei aceasta beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.
Poate a lasat pensia alimentara portarului, eu zic sa il intrebam si pe el...
Sunt de acord in mare cu ce ati spus domnule avocat insa aici situatia e simpla, tatal trebuie sa dovedeasca daca a platit sau nu. Copii ce sa spuna la politie cand sunt intrebati? Daca au facut foamea pentru ca tatal nu a platit? Pai nu au facut pentru ca s-a ocupat mama de asta.
Oare binele acelor copii nu e important deloc?
Exista asa o manie a organelor de ordine sa taraganeze lucrurile poate poate nu va mai fi nevoie sa le rezolve.....

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere minori ContSters281733 ContSters281733 Buna ziua. Am divortat in anul 2012 si mi.au ramas in grija fetitele care atunci aveau 2 ani. In hotarare scrie ca avem custodie comuna dar domiciliul ... (vezi toată discuția)
Program de vizitare conpama conpama Buna ziua. Sunt mama a doi copii minori. Sunt divortata de 4 ani, timp in care tatal copiilor mi-a deschis si un proces prin care sa isi insuseasca \\"dreptul ... (vezi toată discuția)
Prelungire sine die urmarire penala ContSters249161 ContSters249161 buna ziua! mi s-a facut o plangere acum aproape 2 ani ptr Art 305 CP, neplata pensie intretinere pe 3 luni. Concomitent mi s-a deschis o actiune de executare ... (vezi toată discuția)