avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament curte comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament curte comuna

Buna ziua,

In urma cu 1 an si jumatate am cumparat un apartament intr-un corp de cladire intr-o curte interioara,corp de cladire cu nivel de inaltime P si care contine 3 apartamente(apartamentele vecine sunt in stanga respectiv dreapta mea).Notarul in vederea intocmirii contractului de vanzare-cumparare a solicitat extras carte funciara pt autentificare iar prin contractul de vanzare-cumparare mi s-a adus la cunostiinta ca terenul aferent apartamentului,in cazul de fata amprenta la sol a apartamentului,este in folosinta,proprietarul terenului figurand Statul Roman,surpriza apare insa cu putin timp in urma cand solicitand la OCPI un extras CF colectiv am constatat cu stupoare ca la transcrierea cartii funciare in formatul nou electronic din cel vechi pe hartie nu a fost preluata corect cota de teren aferenta Statului Roman,mai exact conform CF vechi hartie Statul Roman este proprietar pe terenul aferent apartamentelor din stanga si dreapta mea cele 2 apartamente fiind vandute prin legea 112/1995,iar al meu fiind vandut celui dinaintea mea direct de catre mostenitor asadar cu cota de teren in proprietate.Am sesizat aceste erori la OCPI,am primit scris recunoasterea transcrierii gresite din partea lor,problema mea in momentul de fata ar fi care este procedura legala prin care sa imi apara in contractul de vanzare-cumparare cota de teren aferenta in proprietate si nu in folosinta cum este acum?Tototdata tinand cont de noile date ale problemei nu mi se pare normal sa mai fie podul si urcarea la pod parti comune generale ale corpului nostru de cladire atata timp cat in cazul meu terenul este in proprietate si repet corpul de cladire are regim de inaltime P(practic este o casa)si mai ales ca in fapt partile comune nu sunt respecate in sensul in care vecinii si-au inchis la nivelul podului zona de deasupra lor unul total iar celalalt partial iar ca sa ajunga la ce i-a mai ramas neinchis trece prin pod pe deasupra mea.Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Situatie juridica pod comun(cel putin in acte fiind comun) beurer95 beurer95 Buna seara, In urma cu 2 ani si jumatate am cumparat un apartament intr-un corp de cladire intr-o curte comuna,corp de cladire cu nivel de inaltime P si ... (vezi toată discuția)
Mansarda in pod comun la imobil nivel p beurer95 beurer95 Buna,as avea o intrebare:vi se pare normal ca intr-un imobil nivel P in care suntem 3 apartamente,unul din proprietari sa isi mansardeze o suprafata de aprox ... (vezi toată discuția)
"mansarda" cu pod deasupra bogdan111 bogdan111 Buna ziua, As dori sa va solicit asistenta in legatura cu o problema: am cumparat un apartament situat la mansarda unui bloc de tip P+2+M conform ... (vezi toată discuția)