Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie juridica pod comun(cel putin in acte fiind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie juridica pod comun(cel putin in acte fiind comun)

Buna seara,

In urma cu 2 ani si jumatate am cumparat un apartament intr-un corp de cladire intr-o curte comuna,corp de cladire cu nivel de inaltime P si care contine 3 apartamente(apartamentele vecine sunt in stanga respectiv dreapta mea).Doresc sa imi amenajez si eu suprafata de pod de deasupra apartamentului meu si nu mi se pare normal sa mai fie podul si urcarea la pod parti comune generale ale corpului nostru de cladire asa cum apar in CF, mai ales ca in fapt partile comune nu sunt respectate in sensul in care vecinii si-au inchis la nivelul podului zona de deasupra lor unul total iar celalalt partial iar celui din dreapta mea ca sa ajunga la ce i-a mai ramas nemansardat(pt ca din suprafata de acoperis de deasupra apartamentului sau a decis sa mansardeze o suprafata de aprox ¾ din aceasta)trece prin pod pe deasupra mea,urcarea la pod in momentul de fata fiind situata intre mine si vecinul din stanga mea.Care este calea legala pt a ma putea bucura nestanjenit de partea de pod de deasupra apartamentului meu,sincer sa fiu mi se pare nesimtire crasa din partea vecinului din dreapta mea sa aiba pretentii sa treaca prin podul de deasupra mea pt a ajunge la portiunea ce i-ar fi ramas nemansardata cand mi se parea normal ca odata ce decizi sa iti mansardezi sa iti iei toata suprafata de deasupra apartamentului tau fara sa mai ai pretentii de a trece pe deasupra apartamentului meu pt portiunea de deasupra lui ce si-a lasat-o nemansardata.Doresc sa precizez ca am incercat discutie amiabila dar fara folosMultumesc anticipat pt raspunsuri.
Fiind vorba despre imobil de locuit in comun dar la nivelul caruia nu exista infiintata asociatie de proprietari situatia o puteti solutiona fie amiabil cu vecinii fie in instanta civila
O alta opinie va rog poate a cuiva care a avut de-a face cu o situatie similara?