Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Care sunt drepturile si obligatiile unui fiu major, in raport cu un parinte internat intr-un centru de asistenta medicala cu un diagnostic grav, fiul avand tutela parintelui.
Legislatia permite ca tutela sa fie exercitata si de alte rude, sora sau frate sa spunem? E vre o legatura intre tutela si dreptul de mostenire? Poate fi exercitata tutela si din alt oras/judet decat cel unde e internat parintele?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns. Revin cu o precizare: cand am intrebat daca se poate prelua tutela, ma refeream la o ruda directa a tatalui, fratele sau ori sora, eu fiind unicul copil. Daca renunt la tutela, pentru ca ma relochez in alt judet, renunt astfel si la mostenire? Fireste ca din pct de vedere financiar daca preia tutela un frate al sau sau sora, va fi ajutat de catre mine.
~ Conținut șters la cerere ~