avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri salariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri salariale

In ce masura este legal ca o firma de recuperare creante sa iti tina cardul de salariu blocat in conditiile in care ti-ai luat un angajament
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 14:32, 21 Mai 2017
Faceti o cerere catre ei sa ridice poprirea, avand in vedere angajamentul.
Poprirea a fost instituita de executorul judecatoresc la solicitarea firmei de recuperare, si nu va fi ridicata decat de acesta, tot la solicitarea firmei de recuperare.

In mod normal ar trebui sa o ridice, dar este exclusiv decizia lor. Si nu e ilegal sa pastreze poprirea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire abuziva Roxana1213 Roxana1213 Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: Mi s-a pus poprire pe cardul de salariu de mai bine de 3 saptamani. Am luat legatura cu executorul ... (vezi toată discuția)
Ridicare poprire bliss21 bliss21 Buna ziua, In 2007 am facut la o banca 2 contracte de credit si un card de credit. In timp nu am mai platit cele 2 credite iar in cele din urma (anul ... (vezi toată discuția)
Blocare cont, card, internet banking cristi.a cristi.a Buna ziua, Mi-a fost instituita poprire pe salariu de 50%. Angajatorul si-a luat angajamentul de a vira lunar 50% catre executor, restul de 50% fiindu-mi ... (vezi toată discuția)