avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furtul banilor din asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furtul banilor din asociatie

Buna ziua !
Acum un an si jumatate , fosta sefa a asociatiei de proprietari "a fugit" cu banii platiti timp de mai mult luni de zile ( din spusele actualilor sefi ai asociatiei). Din spusele actualilor , fosta nu a platit facturi atat la RADET cat si RAJA , ea facand plati foarte infime de 500 lei , 400 lei , etc.
Problema apare ca ,tot din spusele actualilor, aceasta nu ar avea niciun bun trecut pe numele ei, adica nu s-ar putea "recupera" nimic din daunele provocate. Am inteles ca pe numele dansei s-ar fi facut si o plangere la sectia de politie si ca ar urma un proces de care nu am fost informati doar la nivel verbal ( actuala asociatie cerandu-ne si o suma de bani pt un avocat).
"Buba" apare ca dupa 1 an si jumatate ( cu aproximatie), actuala asociatie de proprietari ne cere sa platim "datoria" facuta de fosta asociatie( noi avand facturi pentru perioada mentionata ). S-a facut adunare generala ( de 2 ori nu s-au intrunit majoritatea - iar a 3a oara au zis ca numai e nevoie de majoritate) prin care sa se puna in discutie platirea datoriilor catre RADET si RAJA de catre noi( atentie dupa 1 an si jumatate !! . S-a facut o lista cu toti prezenti si s-a dat la semnat. Apoi s-a mai facut o lista prin care trebuie sa confirmam sau infirmam plata datoriilor , din nou , cu semnatura. Presedintele actual al asociatie a spus ca ,in medie, vor fi de plata in jur la 1000-1100 lei.(Raja + Radet ) de apartament. Tot dansul , a zis , ca in caz majoritar ( aici ma refer ca s-au prezentat 30 de persoane la ultima adunare generala , dintr-un total de 100 si ceva de persoane ) se va afisa la Lista de plata si aceste "cheltuieli - datorii ", pe care noi practic le-am mai platit odata .
Personal consider ca nu este normal ceea ce se intampla : sa mai platim inca o data ceea ce am platit . Vreau sa subliniez ca in toata aceasta perioada nu am avut opriri de caldura sau apa calda ( ma gandesc ca daca erau datorii asa mari trebuiau sa apara ). Consider ca actuala asociatie nu isi da interesul in recuperarea datoriei , ei fiind intrebati in ce stadiu se afla plangere si eventualul proces iar raspunsul lor fiind ca de aproape 1 an , 1an si ceva . aceasta plangere este la Sectia de Politie !!!! si ca toti stim cum si cat dureaza un proces ( apropo , auzisem de la cineva ca un proces penal nu poate dura mai mult de 2 ani , este adevarat ? ) . Este normal ca actuala asociatie sa ne ceara bani inca odata , acesti bagandu-se la viitoare lista de plata a lunii viitoare ? Dansii de la asociatie au zis ca ne vom recupera banii dupa proces , iar eu intreb de unde vom recupera daca dansa nu are nimic pe numele ei ? Daca actuala asociatie , dupa ce vor strange datoria veche , vor pleca si ei la randul lor cu banii , ce vom face atunci ? Ce pot pati , in cazul in care nu vreau sa platesc , iar aceasta datorie va fi trecuta ca restanta la facturile viitoare ? Este legal ceea ce vor sa faca actuala asociatie de proprietari ?
Asociatia procedeaza corect.Trebuie sa va achitati datoriile catre furnizori,altfel va opreste apa calda,caldura...
Ca nu mai aveti de unde recupera,este alta problema.Este posibil sa nu le recuperati in veci.Dar unde a fost conducerea asociatiei?Comisia de cenzori?Nu a verificat nimeni?
la Adunarea Generala reconvocata,hotararile le iau cei prezenti(pot fi 10 persoane...) si ceilalti au obligatia sa le execute.Daca nu s-au prezentat inseamna ca sunt de acord cu tot ce se hotaraste.Nici nu era nevoie de a 3a convocare.
Din punctul meu de vedere nu sunt datorii . Eu am chitante pe tot si nu am fost restant niciodata ! De ce spuneti sa mai achit inca o data ceea ce am achitat deja ???
De ce nu se inainteaza "darea in judecata " a fostei presedinte a asociatiei ? Mi se pare ca sunteti parte din asociatie ? As dori un raspuns obiectiv si nu subiectiv.
Obiectiv va raspundem si noi.
Nu sunt datorii ale proprietarilor catre asociatie, dar sunt datorii ale asociatiei catre furnizori.

Daca in cadrul asociatiei nu ati avut grija cui incredintati banii, acum se cheama ca sunteti pagubiti. Deci trebuie sa strangeti o suma de bani din care sa platiti datoriile asociatiei catre furnizori.
Aceste sume ati putea sa le recuperati ulterior in instanta, dand-o in judecata pe presedinta.

Daca nu veti strange aceste sume, daca nu va veti achita datoriile fata de furnizori, acestia va vor taia utilitatile si nu-i veti putea invinovati pe ei, pe furnizori, pentru ca ei va pretind plata unor utilitati pe care le-au furnizat blocului dv., iar presedinta asociatiei nu era angajata lor,

Ce preferati?
- sa strangeti acesti bani cu titlu de imprumut, sa va achitati facturile si sa aveti utilitati in continuare?
- sa nu strangeti aceste sume, sa suportati taierea utilitatilor?

Nu e subiectiv acest punct de vedere, este cat se poate de real si obiectiv.
Dumneavoastra aveti dreptate ca sunt datorii ale asociatiei catre furnizori. Dar eu vin cu cateva intrebari :
1. De ce s-a asteptat 1 an si jumatate pentru aceste "recuperari" ?
2. Daca aceasta noua asociatie va face exact ca cea precedenta ?
3. Pot reclama undeva asociatia actuala sau membrii acesteia ? Daca da , unde ?
4. Ce se poate intampla in cazul in care nu voi plati aceasta " datorie " , desi eu am chitante ?
5. Am inteles ca aceasta " datorie " se va trece la lista de plata pentru luna urmatoare , iar ea va fi incasata cu " prioritate " din luna septembrie . Pot plati doar lista de plata actuala , fara acea " datorie" ?
6. Pot afla oare detalii despre eventuala plangere impotriva presedintei ? ( personal , cred ca nu s-a facut sau nu se doreste avansarea acesteia
7. Daca actuala asociatie este " mana in mana " cu aceasta presedinta ?

Nu mi se pare corect , ca furnizorii / asociatia noua sa fii asteptat 1 an si jumatate si acum sa vina cu recuperare. Mi se pare ceva suspect la mijloc . Nu imi pot scoate din cap ideea de a plati de doua ori acelasi lucru ( ba acum + penalitati )
Sunt sigur mai multi care nu vor plati aceasta "datorie " . Ne putem aduna cumva si contesta ?

Vi se pare ca sunt parte din asociatie.
Am avut aceeasi problema.Daca nu are nimic pe numele ei cum credeti ca recuperati ceva??Noi asteptam dupa cineva de 6 ani....nici card de salariu nu are...si vom astepta mult si bine.Intre timp,ca sa avem apa,s-au strans bani si s-au achitat datoriile.Pe cei de la Apa Nova nu-i intereseaza situatia vreunui client...Altfel va pun si ei penalitati si intrati intr-un cerc vicios...
Am mai avut un proces cu un locatar...plangere penala,suspiciuni de frauda.S-a facut expertiza,a pierdut.Dar a durat din 2009 pana in 2014!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la apa calda sau la apa rece Badeaic Badeaic buna ziua! fac parte dint-o asociatie de locatari in care sunt cuprinse doua scari de bloc. apa rece ne este furnizata de apanova, iar cea calda de catre ... (vezi toată discuția)
Repartizare sume fraudate in asociatie Draganleia Draganleia Buna seara, sunt membra unei asociatii de proprietari. Sunt debransata din 2002 de la termoficare si gaze si din 2010 de la apa canal In urma unei fraude a ... (vezi toată discuția)
Care este procedura de urmat in cazul in care presedintele, administratorul si toti ceilalti din comitet au deturnat fonduri ale blocului Viorel M. Viorel M. In urma cu jumatate de an administratorul a deturnat cca. 16.000 ron din încasările pe întreținere, si acum nu este de gasit. Se pare ca a plecat si cu ... (vezi toată discuția)