avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decontare lucrari de modernizare casa scarii si a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decontare lucrari de modernizare casa scarii si a trotuarului di fata blocului

Buna ziua
Dorim sa pavam trotuarul din fata blocului si sa turnam o sapa + placare cu gresie in casa scarii. Se va respecta procedura de aprobare a lucrarilor, astfel ca inainte de a incepe lucrarea, vom face o adunare generala pentru aprobarea de catre membrii asociatiei a acestei lucrari. Executarea lucrarii se va face de catre o persoana fizica, nu am angajat o firma. Va rog sa imi spuneti cum putem deconta cheltuielile si ce documente ar trebui sa intocmim, pentru ca nu vom avea factura, persoana cu care facem lucrarea fiind persoana fizica si nu firma?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Mihaela.szacacs , utilizator 07:09, 19 Mai 2017
Atentie cu trotuarul din fata blocului care poate avea statut diferit fie privat fie apartine domeniului public caz in care pentru interventie asupra acestuia este necesar acordul primariei,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Executarea de interventii asupra partii comune de imobil este de preferat sa fie realizate cu persoane autorizate care pot emite atat documente justificative cat si garantie pentru lucrare
Puteti incheia contract prestari servicii,urmand ca sursa de finantare sa fie asigurata fie de fondul de reparatii sau alta sursa pe care urmeaza sa o dispuna participantii la adunarea generala care urmeaza sa hotarasca si executarea lucrarii
Modalitatea de repartizare ar trebui sa se faca conditionat de cota indiviza sau alta varianta dupa cum dispune adunarea generala
Imi puteti explica mai pe larg ce înseamnă cota indiviza, vă rog!
In functie de suprafata apartamentului, deoarece cota-parte indiviza din proprietatea comuna (holurile) se calculeaza pe baza suprafetei utile a apartamentului (fara balcoane si logii).
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare termica individuala roxy_gri roxy_gri Buna seara! Am citit articolul 3 lg230/2007 insa din pacate nu am inteles, daca la un bloc de 4 etaje, eu locuind la etajul 4 din 4, deci ultimul, si pe ... (vezi toată discuția)
Introducere costuri suplimentare caldura ady_1967 ady_1967 Buna ziua! Sunt administrator de bloc in Timisoara, bloc turn! As avea rugamintea sa ma ajutati cu o problema si anume : unii proprietari si-au desfiintat usa ... (vezi toată discuția)
Includere spatii in apartament din holul comun raser raser In blocul nostru, unii proprietari si-au inchis spatii din hol si le-au introdus in apartament. Configurarea blocului a permis aceasta operatie. Desi, aparent, ... (vezi toată discuția)