Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract inchiriere inainte de termen
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract inchiriere inainte de termen

Buna ziua dragilor,
Am urmatoare situatie:
Un SRL a inchiriat un spatiu comercial de la un prorpietar. Contractul a fost facut pe 1 an. Dupa 4 luni, afacerea nu a mers deloc in acea locatie, probleme mari cu igrasia si etc. SRL-ul a decis sa inchida activitatea in acea locatie, am vorbit cu proprietarul si i-am explicat cum sta situatia, ca nu avem cum sa continuam plata chiriei din moment ce noi ne-am luat lucrurile de acolo si am incheiat activitatea.
Deci este vorba despre rezilierea contractului inainte de termen.
Proprietarul nu vrea sa reziliem contractul de comun acord.
Ce e de facut?
In contract nu e specificat daca eu ca si Locatar am dreptul sa renunt sau nu la acest contract. Insa nu cred ca poate cineva sa imi ia bani din firma pe o chirie degeaba. Ideea e sa ma indrumati spre ce ar trebui sa fac. Se poate trimite o notificare din partea mea catre proprietar? Inainte cu cate zile ?
Va multumesc.
Ce fel de contract de locatiune ati incheiat?
Este contract autentificat sau incheiat strict intre parti,fara clauze asiguratorii?
Nu este precizat in contract ,conditii si termen de notificare in caz de reziliere unilaterala,
solutionare litigii,caz de forta majora?
Am realizat un contract de inchiriere pe o perioada de 1 an.
Intre SRL-ul meu...si SRL-ul firmei care detine locatia.(proprietar)
In contract e specificat urmatoarele..citez:

Rezilierea Contractului:
1. Prin acordul partilor,
2.Unilateral din partea locatorului pentru neachitarea timp de 60 zile calendaristice a datoriilor de catre LOCATAR , catre funrziori si catre LOCATOR.

Forta majora:
PArtile sunt exonerate de raspunderile derivand din prezetul contract in situatia producerii unor evenimente considerate de Legea Romana cazuri de forta majora.
Cazul de forta majora se dovedeste si se comunica celeilalte parti conform Legii.

Alte Clauze:
1. Orice litigii care nu pot fi solutionate de parti pe cale amiabila vor fi remise instantelor judecatoresti competente
2; Orice modifiecare a clauzelor prezentului contract se va face prin acte aditionale semnate de ambele parti.

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc dar nu m-a ajutat prea mult raspunsul dvs.
~ Conținut șters la cerere ~