Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cercetare penala neconforma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cercetare penala neconforma

buna ziua.
am a o problema ft delicata.prelevarea amprentelor relevante pentru instrumentarea cauzei de pe stalpul de curent si de cablul de curent electric se poate efecrua?
ne-au taiat cablul de curent electric de pe un santier. noi avem un suspect dar se pare ca organul de politie este pe partea lor. cum putem sa-l constrangem de organul de cercetare penala pentru prelevarea probelor fizice in acest caz amprente.si ce altceva trebuie depunem la politie in afara declaratiei date de muncitor? o plangere, dar impotriva cui depunem? si prejudiciul cauzat cum ramane cu ea, apropare 20.000 ron?
va rog din suflet sa ma ajutati.
Firma trebuie sa estimeze prejudiciul ,pe care printr-o adresa de constituire de parte civila,trebuieste sa il transmita politiei.Formulati plangere penala pentru distrugere,solicitand gasirea vinovatului si aratati si pe cine suspicionati.Trimiteti atasat la plangere si adresa respectiva,chiar daca veti arata in plangere si valoarea prejudiciului.
.
noi avem un suspect dar se pare ca organul de politie este pe partea lor. cum putem sa-l constrangem de organul de cercetare penala pentru prelevarea probelor fizice

Daca veti constata , ca agentii de politie isi indeplinesc intr-un mod deficitar atributiile de serviciu, nu va ramane decat sa sesizati procurorul care supravegheaza urmarirea penala , in acest sens.

am gresit cabulul nu a fost furat, a fost numai taiat.

E savarsita infractiunea de distrugere, in varianta calificata a acesteia.
Mai degraba este tentativa la furt.

"Furtul privind urmatoarele categorii de bunuri:
....
c) componente ale retelelor electrice;
......
h) cabluri, linii, echipamente si instalatii de telecomunicatii, radiocomunicatii, precum si componente de comunicatii se pedepseste cu închisoare de la 4 la 18 ani. ...."
De acord cu Gabriela in privinta calificarii juridice.
In privinta modului de sesizare a organelor de cercetare penala, cred ca cel mai bine este sa depuneti o plangere la parchet in care sa descrieti fapta, sa solicitati identificarea faptuitorului , sa solicitati tragerea la raspundere a celor vinovati.
Nu este obligatorie calificarea faptei in plangere.
Nu uitati sa va constituiti parte civila, eventual puteti cere o expertiza de specialitate pentru un calcul stiintific.
Plangerea e bine sa fie facuta in numele societatii, de un reprezentant legal al acesteia.
In rest, succes!