Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... declaratia 010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

declaratia 010

Asociatiile care nu au depus decl 020 in 2016 (am facut decl 020 la infintarea asoc ) au primit amenzi ? Ce ordin al MF solicita aceasta decl si care este amenda ? Mai pot face ceva ca sa elimin amenda ? Va multumesc.

Este vorba despre declaratia 010, nu despre D 020.
Descarcati de pe saitul ANAF formularul, in completati in doua exemplare si mergeti la sediul ANAF. Doamnele de-acolo sunt foarte amabile si abia asteapta sa va primeasca declaratia.
La cata harababura este pe-acolo, nu patiti nimic, aproape ca pot sa pun pariu. Faza este ca nici ei nu erau pregatiti pentru asta. Fata de cele declarate la infiintare mai sunt cateva taxe de completat, aproape nesemnificative, pe care dvs. acum, de fapt le achitati. S-a schimbat legislatia si asta este...
multumesc
eu am o situatie : incasez lunar 35 lei (de cca 5 ani ) din inchirierea a 2mp la intrarea in bloc , bani care ii folosesc la diferite materiale ptr reparatii (mat sanitare ) .Nu am stiut ca trebuie depusa decl 101 si 010 . M-am uitat pe decl 101 si se refera la trecerea microintr. la alte valori . Ce pot pati acum daca le declar ?
georgeiuly, utilizator
aveti o parere ? multumesc
Nu aveti nici o obligatie sa declarati sumele incasate din inchirieri si folosite la reparatii.