Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Antreprenoriat - libera antrepriză și comerțul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Antreprenoriat - libera antrepriză și comerțul online

Bună ziua,

Am câteva întrebări legate de libera antrepriză și comerțul online.
Mă pregătesc să deschid un site unde aș dori să vând produse cosmetice artizanale, de producție proprie (săpunuri, tratamente cosmetice, etc.).
Menționez că domeniul este înregistrat ca persoană fizică, iar asta este singura formă juridică a mea, pentru moment.

Se poate face comerț legal (online și offline) ca persoană fizică? Dacă da, ce obligații am vis-a-vis de stat și de ce aspecte ar trebui să țin cont?

Vă mulțumesc anticipat!
Nu puteti face comert daca nu sunteti inregistrat la registrul comertului ca srl sau intreprindere individuala.
Mulțumesc pentru răspuns.
Știți cumva dacă există restricții pentru produse cosmetice artizanale, adică dacă trebuiesc autorizate de vreo entitate?
Buna ziua,

Bineinteles ca exista o serie de conditii legale, pentru ca produsele cosmetice pot afecta sanatatea celor care le folosesc!

Exista o procedura de notificare a produselor cosmetice la Ministerul Sanatatii inainte de a le pune pe piata. Aici gasiti link-ul pentru notificare: [ link extern ]
Tot acolo veti gasi si informatii despre legislatia care reglementeaza acest domeniu.

Succes!