avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la CCC

Buna ziua,
Daca am lucrat 11 luni si 23 de zile in ultimii doi ani pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alle21 , utilizator 09:54, 27 Mai 2017
Postati-ne, daca doriti :
- data prezumata a nasterii copilului

- perioada exacta in care ati realizat venituri in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului
Am nascut pe data de 26 aprilie 2017.
am realizat venituri incepand cu data de 21.03.2016-06.09.2016
17.10.2016 pana in prezent ca sunt in concediu prenatal.
Adica am lucrat din data de 21.03.2016 pana la data de 06.09.2016 dupa care mi am dat demisia si mi-am reinceput activitatea incepand cu data de 17.10.2016 .
Perioada eligibila este mai 2015 - aprilie 2017

Perioade luate in calcul : martie - septembrie 2016 7 luni
octombrie 2016 - aprilie 2017 7 luni

total 14 luni ... situatie in care puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Va multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil gyani gyani Sunt angajata din 31 mai 2016 , urmeaza sa nasc in luna mai 2017 la inceputul lunii max data de 10 mai , voi beneficia de indemnizatie avand in vedere acest ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil gabrielsolon gabrielsolon buna ziua , am o intrebare : in februarie 2016 am terminat concediu crestere copil iar firma unde am lucrat a intrat in aprilie 2016 in faliment ,acum daca ... (vezi toată discuția)