Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la CCC

Buna ziua,
Daca am lucrat 11 luni si 23 de zile in ultimii doi ani pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc
Postati-ne, daca doriti :
- data prezumata a nasterii copilului

- perioada exacta in care ati realizat venituri in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului
Am nascut pe data de 26 aprilie 2017.
am realizat venituri incepand cu data de 21.03.2016-06.09.2016
17.10.2016 pana in prezent ca sunt in concediu prenatal.
Adica am lucrat din data de 21.03.2016 pana la data de 06.09.2016 dupa care mi am dat demisia si mi-am reinceput activitatea incepand cu data de 17.10.2016 .
Perioada eligibila este mai 2015 - aprilie 2017

Perioade luate in calcul : martie - septembrie 2016 7 luni
octombrie 2016 - aprilie 2017 7 luni

total 14 luni ... situatie in care puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Va multumesc frumos !