Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se impoziteaza veniturile din chirii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se impoziteaza veniturile din chirii?

Buna ziua,

Am un apartament pe care as dori sa il dau in chirie cu 170 euro luna.(pe un an)
Ce taxe tb platite la finante daca inregistrez contractul?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
NicoletaMarcela, utilizator
Va rog sa cititi din codul fiscal art. 83 la 90 de la adresa [ link extern ]
Potrivit Legea nr. 227/2015 de modificare disp Cod fiscal sunt asimilate veniturilor din chirii toate veniturile, in bani si/sau in natura, provenind din cedarea folosintei bunurilor mobile si imobile, obtinute de catre proprietar, uzufructuar sau alt detinator legal.
In aceasta categorie de venit se cuprind atat veniturile din inchirieri, cat si veniturile din subinchirieri de bunuri mobile si imobile, precum si veniturile din arendarea bunurilor agricole, din patrimoniul personal.
Cota de impozit pe veniturile din chirii este de 16% aplicata asupra venitului net
ynocentta, utilizator