Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde ?

As dori sa stiu unde se inregistreaza un contract de inchiriere -la adm. fin. unde se afla proprietatea inchiriata sau la adm fin.din judetul unde are proprietarul domiciliul?Multumesc!
La Administratia Financiara de la domiciliul proprietarului.
nu chiar, la administratia fin. unde este imobilul.
La adm fin.din judetul unde are proprietarul domiciliul.
Se depune "DECLARATIE PRIVINDVENITURILE ESTIMATE DIN CEDAREAFOLOSINTEI BUNURILOR 220.
Potrivit Codului fiscal, sunt asimilate veniturilor din chirii toate veniturile, în bani şi/sau în natură, provenind din cedarea folosinţei bunurilor mobile şi imobile, obţinute de către proprietar, uzufructuar sau alt deţinător legal. În această categorie de venit se cuprind atât veniturile din închirieri, cât şi veniturile din subînchirieri de bunuri mobile şi imobile, precum şi veniturile din arendarea bunurilor agricole, din patrimoniul personal.
Cota de impozit pe veniturile din chirii este de 16% aplicată asupra venitului net, determinat ca diferenţă între sumele reprezentând chiria /arenda în bani şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură, prevăzute în contractul încheiat între părţi, şi cota de cheltuială forfetară de 25%, reprezentând cheltuieli deductibile aferente venitului. Astfel, cota generală de impozit aplicată asupra venitului brut rezultată din calcule este de 12%.
Succes!
Am vorbit din experienta; am deschis un punct de lucur intr-un apartament in Municipiul X, iar proprietarul avea domiciliul in satul Y.

Administratia Financiara din Municipiul X a refuzat inregistrarea contractului de inchiriere pe motivul ca inregistrarea respectiva ar fi de competenta primariei din satul Y.