Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre C.O.R. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre C.O.R. ...

Fiti amabili,

Legat de Codul Ocupatiilor in Romania, as avea nevoie sa stiu, intr-un ONG dupa functia de presedinte, urmatoarele doua, ierarhic, care ar putea fi : directorul executiv este mai mic in grad decat secretarul general? Ce ar fi mai potrivit intre presedinte si secretar general?

Va multumesc!!
ONG au libertatea de a se racorda la principiile unanim recunoscute de management.
Directorul Executiv este angajat de catre Consiliul de Adimistrare condus de Presedintele acesteia, iar Directorul Executiv este subordonat Consiliului .

Directorul Executiv este subordonat Presedintelui, iar acesta trebuie sa monitorizeze si sa evaluieze activitatea Directorului Executiv.

Presedintele este o functie strategica ce conduce Board-ul, in timp ce Directorul Executiv este o functie operational-administrativa ce conduce Executivul.

Multumesc mult...deci Directorul executiv este mai inalt in grad decat secretarul general...

O zi buna ! :)
luizacsinte, utilizator
Dupa cum am mai spus Directorul Executiv este subordonat Presedintelui,dar ca si ierarhie,in functie de dimensiunile ONG-ului:

Presedinte
Secretar general
Director Executiv
Angela D, Consultant resurse umane
In practica unor ONG-uri se face distinctie intre functii de conducere si functii de executie.
Ca functii de conducere : presedinte, vicepresedinte, secretar general.
Ca functii de executie : director, director executiv etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc tuturor! O zi buna sa aveti !