Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde se tin banii din incasarile asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde se tin banii din incasarile asociatiei de proprietari

Este legal ca, administratorul sa țină asupra sa încasările si fondul de rulment sau este obligat sa depună banii la banca?
administratorul are voie sa tina la el un plafon de casa stabilit de comitet.
Oricum, suma nu are voie sa fie mai mare de 5000 lei.

Ca sa aveti mai multa siguranta cu ce se intampla cu banii Asociatiei puteti cere in Adunarea Generala creerea unei garantii materiale sau banesti din partea adm. care sa acopere fondul de rulment .
Fondul de rulment nu cred ca-l are....acesta este folosit pentru plata facturilor.Pana incaseaza de la proprietari pe ce au consumat,facturile se platesc din acest fond.
Asociația noastră este înființata de 10 ani. S-a făcut cont in banca abia anul trecut... doamna administrator tine toți banii la dumneaei.. in acel cont s-undepus doar 7000 lei din fondul de rulment... Nu cred ca este corect ca banii sa ii țină doamna...
Din fondul de rulment plateste facturile care vin la asociatie pana sa faca repartizarea pe liste.
O data listele facute incepe incasarea banilor si reintregirea sumei tocmai cheltuite cu facturile.
Deci doamna administrator tine banii la dumneaei pentru ca trebuie sa faca plati ale facturilor, dar si diverse alte cheltuieli administrative si lucrari de reparatii. Adica trebuie sa aiba asupra sa bani cash cu care sa-si desfasoare activitatea. Probabil ca nu plateste prin banca.