Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... hotarare judecatoreasca privind restituirea taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

hotarare judecatoreasca privind restituirea taxei de mediu

Buna ziua,

Am castigat procesul cu ANAF si am o hotarare judecatoreasca definitiva prin care acesta este olbigat sa mi plateasca taxa de mediu, dobanda aferenta, cheltuieli de judecata si onorariu de avocat.

Intrebarea mea este daca mai depun la ANAF hotararea sau merg cu ea direct la executorul judecatoresc?

In cat timp primesc banii? Imediat sau in 5 ani?

Multumesc!
Ce v-a sfatuit avocatul ? Un avocat ar trebui sa stie mai multe decat noi . Eu am la fel hotarare de 3 ani , acum trebuia sa primesc a treia transa dar statul smecher a suspendat platile ...este inadmisibil sa nu putem face absolut nimic.
in cazul meu se va merge pe executare silita....adica hotararea astfel cum a fost legalizata cu mentiunea ca este definitiva va fi dusa la un executor judecatoresc impreuna cu cererea de incuviintare executare silita, taxa de 20 de lei si se va proceda la executarea silita a ANAF-ului.

Nu stiu nimic de sistarea platilor, nu exista nicio dispozitie in acest sens.