Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la CIM pentru timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la CIM pentru timp partial

Buna ziua,

Am contract de munca cu timp partial 4 ore/zi 20 ore/saptamana.
Pentru a aduce modificari la CIM pentru a reflecta timpul de lucru 1 zi cu 1 zi care este formularea corecta in actul aditional?

Va multumesc
In c.i.m. trebuie mentionat :

Cap. H. Durata muncii
    2. O fractiune de norma de 4 ore/zi, 20 ore/saptamana, inegal.
    a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: luni 8 ore/zi , marti liber, miercuri 8 ore/zi, joi liber , vineri 4 ore/zi
Multumesc mult de raspuns.
pentru mai multa claritate: activitatea se desfasoara intr-un salon iara turele nu sunt aceeasi in fiecare saptamana, succesiunea fiind:
1. o saptamana: luni 8 ore, marti liber, miercuri 8 ore, joi liber, vineri 8 ore
2. a2a saptamana: luni liber, marti 8 ore, miercuri liber, joi 8 ore, vineri liber
Sambata 4 ore tura care lucreaza luni.

Cum ar trebui specificat in acest caz?
Va multumesc
Veti mentiona fie in c.i.m. , fie intr- o anexa la c.i.m. programul de exact cum se desfasoara el.
este legala formularea de mai jos?
"Incepand cu data de data zz.ll.yyyy durata timpului de lucru va fi de nr 4 ore/zi, respectiv nr 88 ore/luna, inegal.
Repartizarea programului de lucru se face in ture dupa cum urmeaza:
- prima saptamana: luni 8 ore/zi, marti liber, miercuri 8 ore/zi, joi liber, vineri 8 ore/zi, sambata, duminica liber
- a 2ª saptamana: luni liber, marti 8 ore/zi, miercuri liber, joi 8 ore/zi, vineri liber, sambata 4 ore/zi, duminica liber
- a 3° saptamana: uni 8 ore/zi, marti liber, miercuri 8 ore/zi, joi liber, vineri 8 ore/zi, sambata, duminica liber
- a 4° saptamana: luni liber, marti 8 ore/zi, miercuri liber, joi 8 ore/zi, vineri liber, sambata 4 ore/zi, duminica liber"
Este corecta, daca in final rezulta 88 ore/luna.