avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ac aditional - 8 ore/zi inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ac aditional - 8 ore/zi inegal

Este corecta formularea de mai jos pentru lucrul in ture:

"durata timpului de lucru va fi in medie de 8 ore/zi, inegal.
Repartizarea programului de lucru se face in ture dupa cum urmeaza:
- prima saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 2ª saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber
- a 3° saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 4° saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber"

Per general, nu se totalizeaza cele 40 ore/saptamana, dar as vrea sa nu fiu stresata cu pontajul in lunile mai lungi in care se depasesc cele 160 ore/luna sau in cazul in care va fi nevoie de ore suplimentare.
Ultima modificare: Marți, 26 Decembrie 2017
bubuxyz, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:02, 27 Decembrie 2017
Nu prea este in ture acel program.
Si atunci care ar fi formularea corecta?
Chiar daca formularea de ture nu este cea corecta, continutul actului este corect?
Va multumesc mult.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Decembrie 2017
bubuxyz, utilizator
Este corect continutul , dar nu reiese cele 40 de ore/sapt.
Stiu ca cele 40de ore/sapt nu se realizeaza, am si mentionat in mesajul initial. Dar daca se mentioneaza timp partial 6ore/zi inegal, nu se pot face ore suplimentare si as dori sa avem aceasta posibilitate.
Ce alta varianta as avea pentru a fi legal?
Se poate trece 6 ore/zi , inegal cu repartizarea altfel pe zile.

Alte discuții în legătură

Act aditional la cim pentru timp partial bubuxyz bubuxyz Buna ziua, Am contract de munca cu timp partial 4 ore/zi 20 ore/saptamana. Pentru a aduce modificari la CIM pentru a reflecta timpul de lucru 1 zi cu 1 zi ... (vezi toată discuția)
Despre ore in cim nicdavi nicdavi Legat de nr de ore lucrate de bucatari, care sunt 3: ei lucreaza 2 zile cu 2 zile libere, 10 ore/zi si nu depasesc cele 40 de ore /saptamana.Cum se trece in ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)