Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ac aditional - 8 ore/zi inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ac aditional - 8 ore/zi inegal

Este corecta formularea de mai jos pentru lucrul in ture:

"durata timpului de lucru va fi in medie de 8 ore/zi, inegal.
Repartizarea programului de lucru se face in ture dupa cum urmeaza:
- prima saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 2ª saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber
- a 3° saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 4° saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber"

Per general, nu se totalizeaza cele 40 ore/saptamana, dar as vrea sa nu fiu stresata cu pontajul in lunile mai lungi in care se depasesc cele 160 ore/luna sau in cazul in care va fi nevoie de ore suplimentare.
bubuxyz, utilizator
Nu prea este in ture acel program.
Si atunci care ar fi formularea corecta?
Chiar daca formularea de ture nu este cea corecta, continutul actului este corect?
Va multumesc mult.
bubuxyz, utilizator
Este corect continutul , dar nu reiese cele 40 de ore/sapt.
Stiu ca cele 40de ore/sapt nu se realizeaza, am si mentionat in mesajul initial. Dar daca se mentioneaza timp partial 6ore/zi inegal, nu se pot face ore suplimentare si as dori sa avem aceasta posibilitate.
Ce alta varianta as avea pentru a fi legal?
Se poate trece 6 ore/zi , inegal cu repartizarea altfel pe zile.