Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ac aditional - 8 ore/zi inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ac aditional - 8 ore/zi inegal

Este corecta formularea de mai jos pentru lucrul in ture:

"durata timpului de lucru va fi in medie de 8 ore/zi, inegal.
Repartizarea programului de lucru se face in ture dupa cum urmeaza:
- prima saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 2ª saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber
- a 3° saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 4° saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber"

Per general, nu se totalizeaza cele 40 ore/saptamana, dar as vrea sa nu fiu stresata cu pontajul in lunile mai lungi in care se depasesc cele 160 ore/luna sau in cazul in care va fi nevoie de ore suplimentare.
bubuxyz, utilizator
Din ce am inteles la timp partial (6ore/zi) nu se pot efectua ore suplimentare.
Aici nu mai este vorba despre ore suplimentare .. este o repartizare inegala a timpului de munca.