avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ac aditional - 8 ore/zi inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ac aditional - 8 ore/zi inegal

Este corecta formularea de mai jos pentru lucrul in ture:

"durata timpului de lucru va fi in medie de 8 ore/zi, inegal.
Repartizarea programului de lucru se face in ture dupa cum urmeaza:
- prima saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 2ª saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber
- a 3° saptamana: luni 10 ore/zi, marti liber, miercuri 10 ore/zi, joi liber, vineri 10 ore/zi, sambata liber, duminica liber
- a 4° saptamana: luni liber, marti 10 ore/zi, miercuri liber, joi 10 ore/zi, vineri liber, sambata 6 ore/zi, duminica liber"

Per general, nu se totalizeaza cele 40 ore/saptamana, dar as vrea sa nu fiu stresata cu pontajul in lunile mai lungi in care se depasesc cele 160 ore/luna sau in cazul in care va fi nevoie de ore suplimentare.
Ultima modificare: Marți, 26 Decembrie 2017
bubuxyz, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:02, 27 Decembrie 2017
Din ce am inteles la timp partial (6ore/zi) nu se pot efectua ore suplimentare.
Aici nu mai este vorba despre ore suplimentare .. este o repartizare inegala a timpului de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional la cim pentru timp partial bubuxyz bubuxyz Buna ziua, Am contract de munca cu timp partial 4 ore/zi 20 ore/saptamana. Pentru a aduce modificari la CIM pentru a reflecta timpul de lucru 1 zi cu 1 zi ... (vezi toată discuția)
Despre ore in cim nicdavi nicdavi Legat de nr de ore lucrate de bucatari, care sunt 3: ei lucreaza 2 zile cu 2 zile libere, 10 ore/zi si nu depasesc cele 40 de ore /saptamana.Cum se trece in ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)