Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LEGE-CADRU privind salarizarea personalului plătit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LEGE-CADRU privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice 2017

Legea salarizării bugetare, adoptată de Senat
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

Forma adoptata de Senat :
[ link extern ]
Strict pe administratia publica locala:
Problema 1: au uitat sa salarizeze secretarii UAT-urilor din familia ocupationala "Administratie", categoria "functionari publici"
Problema 2: atributiile Consiliilor locale sunt stabilite prin lege organica, respectiv legea 215/2001, care nu prevede nicaieri ca acestea pot aproba salarii, fie si la propunerea primarului. Si nu poti modifica o lege organica printr-o lege ordinara, asa cum e legea salarizarii unitare... daca intereseaza pe cineva.
Problema 3: cum salarizam administratorul public, cu limite intre salariul secretarului UAT (care au uitat de el) si indemnizatia primarului, daca legea spune ca nu putem sari peste viceprimar???
Problema 4: ce facem cu cei care aveau salarii mai mari decat ce reiese din lege (cu cele 2 limite: indemnizatia viceprimarului si nivelul pentru 2022) si care, de la 01.01.2018 vor trebui sa renunte la o parte din salariu? Cum ramane cu prevederile mai favorabile salariatului, prevazute de fiecare lege a salarizarii de pana acum?
Problema 5: ce facem cu responsabilul cu urbanismul si amenajarea teritoriului (functie publica de conducere specifica, utilizata in prezent la comune, echivalentul arhitectului-sef de la orase), care in noua lege nu mai exista?
Problema 6: ce se intampla cu celelalte sporuri specifice, care erau prevazute in alte acte normative (gen sporul pentru operatorii de registru electoral, pentru membrii comisiilor de concurs/contestatii, ai comisiilor paritare, etc) si care acum dispar?
Kyandra, moderator
Legea salarizării bugetare a primit votul decisiv în Parlament și merge la promulgare.
Forma trimisa la promulgare:
[ link extern ]
Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice
Text publicat în M.Of. al României nr. 492 din 28 iunie 2017
În vigoare de la 01 iulie 2017

[ link extern ]
la CFR se aplică această lege ?
Legea salarizarii nu se aplica companiilor nationale.