Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Prelungirea automata a contractului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Prelungirea automata a contractului

Buna ziua! Am un contract cu o firma de internet. Intrebarea mea este: se prelungeste automat contractul daca factura nu este platita la zi ?

Am mai gasit pe internet :

"Avocata a precizat că, în scopul prevenirii eventualelor abuzuri ale furnizorilor de servicii, legislaţia actuală prevede dreptul clienţilor de a fi notificaţi în prealabil de prelungirea automată a abonamentelor, astfel încât aceştia să-şi poată da acordul. Mai exact, potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 21/1992, consumatorul are dreptul de a fi notificat "cu 30 de zile înainte de data la care contractul se prelungeşte în mod automat pentru o perioadă de timp determinată sau nedeterminată, în vederea formulării în scris de către consumator a unei opţiuni de prelungire a valabilităţii acestuia".

Este firma obligata sa ceara sau sa ma intrebe daca vreau prelungirea ?

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~