Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poate un SRL incheia contract de mandat pentru ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poate un SRL incheia contract de mandat pentru Directorul Comercial?

Buna ziua,

Sunt administratorul unui SRL si vreau sa aduc un Director Comercial, persoana fizica, dar nu pe baza de CIM, ci pe baza de Contract de mandat.
Pot din punct de vedere legal sa fac asta?
Am primit pareri si pro, si contra (ca SRL-urile pot incheia mandat doar de administrator, sau ca persoana ar trebui sa fie autorizata sa execute activitati independente).

Va multumesc frumos
Buna ziua,
Functia de director in cadrul unui SRL se poate exercita doar pe baza de CIM. In cadrul unui SA, in sistem dual doar, se poate exercita si pe baza de contract de mandat. Aici vorbim doar de membrii Directoratului nu de orice directori din companie, conform Lg 31/1990.
"Directorul" fiind o functie nu o meserie, nu se poate exercita pe baza unui contract de prestari servicii cu un PFA.