avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cotizatia unui fost detinut politic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cotizatia unui fost detinut politic

Buna seara! Bunicul meu a decedat acum o luna, din anul 1990 a cotizat la Asociatia fostilor detinuti politici din Romania, la filiala Pitesti.
Am fost pentru a solicita ajutorul de inmormantare la aceasta Asociatie, si am primit suna de 400 ron. Va intreb, acesta este suma reala de care trebuia sa beneficiem? si daca nu, ce as putea face pentru a primi restul banilor?
Iar bunica mea poate beneficia de o pensie de urmas de la acesta asociatie?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Florentinageorgiana , utilizator 23:36, 24 Mai 2017
Asociatia a acordat un ajutor de inmormantare in baza statutului asociatiei.

Bunica poate solicita ajutor de deces de la casa de pensii, ajutor care in prezent este de 2681 lei.

[ link extern ]

Pensie de urmas nu poate obtine de la asociatie deoarece nu a cotizat pentru obtinerea unei pensii.

In schimb poate beneficia de o indemnizatie tot de la casa de pensii in calitate de sotie supravietuitoare a unui detinut politic
[ link extern ]
Buna seara,
Bunica beneficiaza o indemnizatie de sotie de fost detinut politic.
Nu-i stiu cuantumul (mi se pare 400 lei lunar) dar va puteti interesa la AFDP, asociatie de la care veti obtine si informatii privind actele ce trebuie sa fie depuse de bunica dumneavoastra pentru asta. temeiul legal este art. 5 din Decretul lege 118/1990.
Ajutorul de inmormantare se da de catre casa de pensii nu de AFDP.
AFDP va ofera un ajutor in limita sumelor de care dispune si nu este fix.
Va multumesc mult! o seara buna
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie, ajutor de deces katy-elena katy-elena Batrana decedata, a beneficiat de ajutor de veteran de razboi si detinut politic se primeste vreun ajutor din partea Oficiului de pensii sau a altui for? (vezi toată discuția)
Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)
Urmas dl 118/1990 GCris GCris Buna seara, sunt vaduva de fost detinut politic, beneficiar al legii 118/1990 si am beneficiat in aceasta calitate de indemnizatia de urmas de 200 lei pana in ... (vezi toată discuția)