Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare-cumpărare

Buna ziua. As dori sa stiu daca se piate, urmatoarele. Socrii mei vor sa treaca casa pe numele soţului, prin act de vânzare -cumpărare. Voiam sa stiu ce costuri aproximative ar implica? In conditiile in care la primarie avem toate taxele si impozitele platite. In afara de taxa de notar, ce se mai face? Si cadastru si intabulare? Se fac? E obligatoriu sa se facă imediat? Auzisem ceva de a se face acestea doua in decursul unui an.
Flory. M a scris:

Buna ziua. As dori sa stiu daca se piate, urmatoarele. Socrii mei vor sa treaca casa pe numele soţului, prin act de vânzare -cumpărare. Voiam sa stiu ce costuri aproximative ar implica? In conditiile in care la primarie avem toate taxele si impozitele platite. In afara de taxa de notar, ce se mai face? Si cadastru si intabulare? Se fac? E obligatoriu sa se facă imediat? Auzisem ceva de a se face acestea doua in decursul unui an.

.....asa este, in decurs de un an in care aveti la dispozitie intabularea.