avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare-cumpărare

Buna ziua. As dori sa stiu daca se piate, urmatoarele. Socrii mei vor sa treaca casa pe numele soţului, prin act de vânzare -cumpărare. Voiam sa stiu ce costuri aproximative ar implica? In conditiile in care la primarie avem toate taxele si impozitele platite. In afara de taxa de notar, ce se mai face? Si cadastru si intabulare? Se fac? E obligatoriu sa se facă imediat? Auzisem ceva de a se face acestea doua in decursul unui an.
Cel mai recent răspuns: Attila János Szűcs , Alte profesii 11:06, 25 Mai 2017
Flory. M a scris:

Buna ziua. As dori sa stiu daca se piate, urmatoarele. Socrii mei vor sa treaca casa pe numele soţului, prin act de vânzare -cumpărare. Voiam sa stiu ce costuri aproximative ar implica? In conditiile in care la primarie avem toate taxele si impozitele platite. In afara de taxa de notar, ce se mai face? Si cadastru si intabulare? Se fac? E obligatoriu sa se facă imediat? Auzisem ceva de a se face acestea doua in decursul unui an.


.....asa este, in decurs de un an in care aveti la dispozitie intabularea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare cumparare apartament melcisor melcisor Buna ziua! Socrii mei vor sa treaca apartamentul pe numele nostru. Asta se va face bineinteles cu act de vanzare cumparare. Poate cineva sa ma ajute cu niste ... (vezi toată discuția)
Proceduri pentru iesire din indiviziune Rammona Rammona As dori sa stiu ce tipuri de acte sunt necesare pentru iesire din indiviziune si care sunt pasii de urmat. Mentionez ca am cumparat un teren de 1100mp ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare parinti-copii Monelu Monelu Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti cum sa fac. Am demarat in 2008 constructia unei case impreuna cu parintii sotului,pe proprietatea acestora.Noi urmeaza sa ... (vezi toată discuția)