Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre partaj

Sunt propritar al casei dupa moartea parintilor. Cu fosta sotie am facut un credit ipotecar si am modernizat-o. Dupa divort am ramas singur sa platesc ratele creditului dupa ce ea a plecat de la domiciliu. Ce drepturi are la partaj daca eu o sa ma angajez sa platesc creditul ipotecar inca 20 de ani iar copilul minor este la mine? Coplatitori la credit sunt fosta sotie si fosta soacra. Se poate cere partaj pe un imobil ipotecat?
Din cate inteleg, casa este obtinuta prin mostenire, astfel incat este bun propriu, nu se pune problema unui partaj pe proprietate. Fosta sotie ar putea doar solicita sa o despagubiti cu contravaloarea imbunatatirilor aduse casei, insa avand in vedere ca dumneavoastra achitati ratele, nu prea are ce sa ceara decat in ceea ce priveste ratele achitate impreuna, pana sa paraseasca domiciliul