Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj casa cu credit ipotecar MM
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj casa cu credit ipotecar MM

Buna ziua, In timpul casatoriei ( anul 2014)am achizitionat pe baza unui credit ipotecar o casa.( credit 136000lei) Creditul este doar pe numele meu deoarece situatia financiara a veniturilor salariale a fost suficienta in vederea obtinerii creditului. Pentru acesta locuinta s au facut lucrari de extindere si modernizari. In decembrie 2018 am divortat. Ratele s au platit numai de mine si mai am de plata 10 ani. Pentru un partaj amiabil nu exista intelegere, In urma lucrarilor de extindere si modernizare, valoarea imobilului a crescut.... care este solutia cea mai defavorabila mie in instanta? Doresc sa raman cu imobilul si sa platesc restul de credit, cu ce ar trebui despagubit fostl sot
Teoretic, sotul ar trebui sa primeasca o sulta compusa din: jumatate din contravaloarea imbunatatirilor aduse imobilului in timpul casatoriei, jumatate din contravaloarea ratelor achitate in timpul casatoriei si jumatate din contravaloarea avansului achitat.