Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna ziua
Doresc lamuriri in urmatoarea situatie: Am cumparat o casa veche la tara din banii obtinuti din vanzarea unei garsoniere.Mi-au mai ramas in cont vreo 300 milioane.Nu eram casatorita pe atunci .Dupa cumpararea casei (pe numele meu) m-am casatorit.Sotul a luat 2 credite in val de 150 milioane din care si-a luat masina pe numele lui si altul de 350 milioane pt renovarea casei.De trei ani platim ratele impreuna.Veniturile salariale sunt aproape egale ca si cuantum. Sotul singur a renovat aproape toata casa.In cazul in care divortam cum se va face partajul? 2) ratele cine le va plati in continuare? Pot vinde casa fara acordul lui? Casa e bun propriu al meu sau are si el o cota parte?Trebuie sa-i platesc manopera ca unui strain?
creditele nu sunt ipotecare, da? casa va va ramane dvs. sotul va beneficia de un drept de creanta pt imbunatatirile facute. casa este bun propriu si o puteti vinde fara acordul sotului.
creditele nu sunt ipotecare. Trebuie sa-i platesc si monopera lucrarilor? fiindca el a facut lucrarile de renovare a casei Multumesc!
da, va trebuie sa ii achitati contravaloarea imbunatatirilor efectuate.