Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj casa cumparata cu banii unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj casa cumparata cu banii unuia dintre soti

buna ziua!
o ruda de a mea a cumparat in timpul casatoriei o casa (cu bani proveniti din vinderea unui apartament de al sau). la partaj poate proba cu contractul de vanzare cumparare al apartamentului pentru a-si recupera banii investiti la cumpararea casei?mentionez ca casa este pe numele ambilor soti.
de asemenea banii investiti in renovarea casei au fost dintr-un credit facut de ruda mea. poate obtine mai mult de jumatate din casa?luand in considerare ca casa si renovarea s-au facut cu banii sai? si nu ai celuilalt sot
Da, se pate adkinistra probatoriu.
Insa ar trebui sa aiba avocat pentru a redacta actiunea.
Daca incepe prost procesul il pierde.
Categoric va trebui sa solicite o cota majorata la dobandirea bunului, suma de bani provenita din vanzarea bunului propriu isi mentine acest caracter.

Valoarea imbunatatirilor se va adauga de asemenea cotei cu conditia de a se proba ca acele imbunatatiri au fost platite exclusiv din banii unuia dintre soti, fara nicio contributie a celuilalt sot.